Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2012, sygn. IPPP3/443-421/12-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-421/12-2/BH

Wnioskodawca ma prawo do zastosowania art. 28b ustawy o VAT, ponieważ kontrahent z Wielkiej Brytanii spełnia definicję podatnika, o której mowa w art. 28a pkt 1 lit. a) ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11.04.2012 r. (data wpływu 16.04.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania kontrahenta Wnioskodawcy za podatnika dla celów określenia miejsca świadczenia usług transportowych i spedycyjnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.04.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania kontrahenta Wnioskodawcy za podatnika dla celów określenia miejsca świadczenia usług transportowych i spedycyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka Polska Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług transportowych i spedycyjnych. Jest czynnym podatnikiem VAT, oraz dokonała zgłoszenia identyfikacyjnego do transakcji wewnątrzwspólnotowych. W transakcjach wewnątrzwspólnotowych posługuje się nadanym numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym prefiksem PL. Spółka sporządza informację podsumowującą VAT-UE.

Spółka dokonuje transakcji (świadczy usługi transportowe i spedycyjne) na rzecz kontrahenta, który na podstawie oświadczenia wskazuje, że ma siedzibę jak również miejsce prowadzenia działalności, dla którego ww. usługi są świadczone w Wielkiej Brytanii. Kontrahent w Wielkiej Brytanii zgłosił swoją działalność w odpowiedniej instytucji rejestrującej podmioty gospodarcze. Jednak nie dokonał zgłoszenia do podatku od wartości dodanej gdyż w danym roku nie przekroczył progu obrotu 70 tys. funtów, który powoduje obowiązek dokonania takiego zgłoszenia. Kontrahent ten nie posiada również indywidualnego numeru identyfikacyjnego VAT do transakcji wewnątrzwspólnotowych gdyż twierdzi, że nie ma obowiązku o wystąpienie o ten numer w Wielkiej Brytanii. Kontrahent oświadcza, że nie prowadzi działalności na terenie RP jak również nie ma tu siedziby. Zgodnie z informacją (ustną) otrzymaną od klienta, z tytułu usług transportowych zakupionych od Spółki klient nie rozlicza VAT w Wielkiej Brytanii (twierdzi że nie ma takiego obowiązku bo nie przekracza obrotu 70 tys. funtów).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00