Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2012, sygn. IPPB3/423-211/12-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-211/12-2/AG

1. Czy w wyniku realizacji powyżej opisanego połączenia będzie istniała jakakolwiek możliwość ustalenia dochodu Spółki w oparciu o regulacje ustawy o PDOP?2. Co, w przypadku uznania przez organ podatkowy, że otrzymanie przez Spółkę majątku A w wyniku przejęcia może spowodować w Spółce powstanie przychodu (dochodu) podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, będzie stanowiło dla Spółki dochód do opodatkowania przy przejęciu A w drodze połączenia?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.03.2012r. (data wpływu 02.04.2012r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie w zakresie:

  • pytania numer 1 jest nieprawidłowe;
  • pytania numer 2 jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02.04.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych odnośnie skutków podatkowych połączenia przez przejęcie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Spółka) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych i logistycznych. Udziałowcem Spółki jest spółka D. Sp. z o.o. (dalej: D). która jest jednocześnie jedynym udziałowcem A Sp. z o.o. (dalej: A).

Spółka zamierza razem z D przeprowadzić transakcję zamiany udziałów, w następstwie której Spółka wyda D swoje udziały w zamian za udziały w A, których właścicielem jest D. Na skutek wspomnianej transakcji zamiany udziałów, Spółka będzie jedynym udziałowcem A. W zamian za wniesiony aport wyceniony w wartości rynkowej S wyda na rzecz swojego wspólnika (D) własne udziały w wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej wnoszonego wkładu. Następnie Spółka zamierza dokonać połączenia z A przez przejęcie, w taki sposób, że Spółka będzie spółką przejmującą, a A spółką przejmowaną. Przejęcie A nastąpi, zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych (Dz. U. Z 2000 r., nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH), przez przeniesienie całego majątku A na Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00