Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.05.2013, sygn. ITPP3/443-74/13/MD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-74/13/MD

Stawka podatku mająca zastosowanie do przemieszczenia własnego towaru do innego kraju Unii Europejskiej w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, a następnie sprzedaży tego towaru w kraju docelowym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2013 r. (data wpływu 13 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 26 kwietnia 2013 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku mającej zastosowanie do przemieszczenia własnego towaru do innego kraju Unii Europejskiej w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, a następnie sprzedaży tego towaru w kraju docelowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 lutego 2013 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 26 kwietnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku mającej zastosowanie do przemieszczenia własnego towaru do innego kraju Unii Europejskiej w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, a następnie sprzedaży tego towaru w kraju docelowym.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka rozpoczęła działalność w marcu 2012 r., a od grudnia 2012 r. jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT oraz podatnik VAT UE. Spółka prowadzi sprzedaż detaliczną towarów dla odbiorców z Unii Europejskiej, będących podatnikami VAT oraz podmiotów niewystępujących jako podatnicy VAT. Schemat transakcji polega na zakupie towaru z Chin, który trafia prosto do siedziby Spółki (przesyłka pocztowa lub kurierska). Towary należą do kategorii: elektronika, biżuteria, akcesoria medyczne, artykuły kuchenne oraz zabawki. Następnie towar jest sprawdzany, przepakowywany i przesyłany do magazynu w Wielkiej Brytanii, będącego własnością firmy A. (dalej firma A). Przesyłka towarów z Polski do magazynu firmy A odbywa się za pośrednictwem zewnętrznej firmy spedycyjnej/transportowej, która wystawia faktury VAT oraz listy przewozowe. Zlecającym nadanie przesyłki jest Spółka, natomiast odbiorcą jest firma A. Ostateczny nabywca towaru nie jest znany przed przemieszczeniem towaru z Polski do magazynu w Wielkiej Brytanii oraz nie ma możliwości dokonania zamówienia towaru zanim trafi on do magazynu firmy A. Za magazynowanie towaru firma ta nie pobiera stałych opłat. Opłaty naliczane są dopiero w momencie sprzedaży towarów. Prowizja, którą pobiera firma A, składa się z następujących składników: magazynowanie towarów, pośrednictwo w sprzedaży, pakowanie i wysyłka oraz ubezpieczenie towaru. Transakcja sprzedaży polega na złożeniu zamówienia przez klienta w serwisie internetowym firmy A. Wysyłka towaru do klienta jest inicjowana i opłacana przez serwis firmy A. Dowodem dokonanych transakcji są jedynie dzienne raporty sprzedaży, otrzymywane codziennie drogą elektroniczną przez Spółkę, uwzględniające kwotę przychodu, potrącenia prowizji (wspomniane wcześniej koszty firmy A) oraz ewentualne zwroty towaru. Do momentu złożenia uzupełnienia wniosku, Spółka nie jest zarejestrowana jako podatnik VAT i podatnik VAT UE w Wielkiej Brytanii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00