Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.08.2013, sygn. ITPP2/443-527/13/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-527/13/AP

Czy sprzedawane środki trwałe w postaci lokali użytkowych, mieszkalnych oraz nieruchomości gruntowych należy uznać jako używane przez Gminę na potrzeby jej działalności?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 maja 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uwzględniania w proporcji sprzedaży obrotu z tytułu sprzedaży nieruchomości Gminy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uwzględniania w proporcji sprzedaży obrotu z tytułu sprzedaży nieruchomości Gminy.

W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina prowadzi działalność opodatkowaną w zakresie zawartych umów cywilnoprawnych dotyczących wynajmu lokali użytkowych, mieszkalnych, dzierżawy terenu miasta, sprzedaży nieruchomości. Z uwagi na fakt, że czynności te są zarówno opodatkowane, jak również nieopodatkowane, Gmina mając możliwość odliczania kwot podatku naliczonego musi ustalić proporcję, o której o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy. W związku z tym, że zapis art. 90 ust. 5 ustawy stanowi, że do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności, powstała wątpliwość, czy sprzedawane środki trwałe należy uznać jako używane przez Gminę na potrzeby jej działalności. Lokale użytkowe, mieszkalne, które są wynajmowane oraz nieruchomości gruntowe, które są wydzierżawiane, Gmina ma zaewidencjonowane w ewidencji środków trwałych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00