Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2013, sygn. ITPB2/436-138/13/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Opodatkowanie umowy nabycia wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 19 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy nabycia wierzytelności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 19 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy nabycia wierzytelności.

We wniosku tym i jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca Sp. z o.o. zawarł ze spółką z siedzibą w Niemczech (dalej jako Spółka) umowę, na podstawie której będzie nabywał wierzytelności należne Spółce od nabywcy z tytułu dostaw towarów, produkowanych i dostarczanych przez Spółkę na podstawie zamówień składanych przez nabywcę. Oprócz nabycia wierzytelności Wnioskodawca będzie świadczył na rzecz Spółki usługi polegające na zarządzaniu fakturami, prowadzeniu ewidencji faktur, windykacji należności od nabywcy (w tym wysyłaniu wezwań do zapłaty), informowaniu nabywcy o nabyciu wierzytelności przez Wnioskodawcę. Cena nabycia wierzytelności od nabywcy zostaje ustalona poprzez pomniejszenia wartości wierzytelności o wartość 200 Euro od każdej faktury (wynagrodzenia Wnioskodawcy z tytułu świadczonych usług). Uiszczenie ceny wierzytelności przez Wnioskodawcę nastąpi po uzyskaniu zapłaty wierzytelności od nabywcy towaru.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00