Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2013, sygn. ITPP2/443-729/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Zwolnienie od podatku dostawy złota inwestycyjnego i prawo do odliczenia podatku z tego tytułu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • ewidencjonowania czynności związanych z nabyciem złomu metali szlachetnych od osób fizycznych - jest prawidłowe,
  • zwolnienia od podatku dostawy próbek i sztabek złota o próbie co najmniej 995 tysięcznych - jest prawidłowe,
  • prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z dostawą złota inwestycyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania czynności związanych z nabyciem złomu metali szlachetnych od osób fizycznych, zwolnienia od podatku dostawy próbek i sztabek złota o próbie co najmniej 995 tysięcznych oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego w związku z dostawą złota inwestycyjnego.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W ramach prowadzonej jednoosobowo działalności gospodarczej zajmuje się Pan produkcją wyrobów jubilerskich i podobnych. Jest czynnym podatnikiem VAT, prowadzi księgowość w postaci podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Działalność ta przebiega następująco: nabywa Pan, od podmiotów, które nie mają oraz mają status czynnych podatników VAT, złom złota oraz używane wyroby ze złota i następnie przetapia na nowe wyroby, które sprzedaje jako biżuterię lub złoto inwestycyjne (sztabki, płytki) próby 995. Zakupiony złom to używana i uszkodzona biżuteria, np.: kolczyki, bransolety, łańcuszki, które w wyniku użytkowania uległy zniszczeniu, uszkodzeniu. Niektóre podmioty, które sprzedają złom złota oraz używane wyroby ze złota, są osobami fizycznymi - transakcja jest dokumentowana indywidualną umową kupna-sprzedaży. Wartość transakcji dotyczy zakupów do 1.000 zł oraz powyżej 1.000 zł. Sprzedaż dokumentowana jest fakturami VAT lub paragonem z kasy fiskalnej. Wytwarzany produkt - płytki, sztabki ze złota inwestycyjnego - charakteryzują się następującymi parametrami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00