Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.01.2013, sygn. ILPP2/443-1038/12-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1038/12-2/SJ

Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT, ponieważ, zgodnie ze stanem faktycznym w ramach jego działalności gospodarczej, nie będzie prowadził usług z zakresu doradztwa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 10 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od dnia 8 października 2012 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą. W trakcie składania wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG-1) Zainteresowany został zobligowany do podania kodu określającego działalność gospodarczą według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Została ona wpisana pod numerami: 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nim doradztwo techniczne; 71.1 1.Z Działalność w zakresie architektury; 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa, techniczna, nigdzie indziej niesklasyfikowana; 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania. Przed założeniem działalności gospodarczej Wnioskodawca uzyskał informację z infolinii Krajowej Informacji Podatkowej, że mimo występowania w kodach PKD stwierdzenia doradztwo, może skorzystać, zgodnie z art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (ustawy o VAT), ze zwolnienia z ww. podatku. Możliwość skorzystania ze zwolnienia miała wynikać z faktu, że Zainteresowany nie planuje w zakresie prowadzonej działalności świadczyć usług z zakresu doradztwa, czyli nie będzie podlegał pod art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. Jednak w urzędzie skarbowym, pod który Wnioskodawca podlega, został poinformowany, że jako przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie określonym ww. kodami nie może zostać zwolniony z podatku VAT zgodnie z art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT, ze względu na stwierdzenie doradztwo co sprawia, że podlega on pod art. 113 ust. 13 ustawy o VAT. W celu wyjaśnienia sytuacji w urzędzie skarbowym polecono Zainteresowanemu zgłoszenie się o oficjalną interpretację przepisów. Ww. kody PKD zostały wybrane ponieważ najbliżej określały działalność gospodarczą którą prowadzi Wnioskodawca, czyli usługi z zakresu wykonywania projektów i rysunków obiektów budowlanych, architektury, usługi kierowania przedsięwzięciami związanymi z obiektami budowlanymi, usługi w zakresie specjalistycznego projektowania. Jak już poinformował Zainteresowany, nie będzie wykonywał usług związanych z doradztwem zawartym w opisach ww. kodów PKD.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00