Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2013, sygn. ILPP2/443-194/13-4/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-194/13-4/MR

Czy Wnioskodawca będzie zwolniony z zapłaty podatku VAT od transakcji sprzedaży części gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego (wystawiona zostanie faktura VAT ze stawką ZW)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2013 r. (data wpływu 11 marca 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu 31 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży części gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży części gruntu wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego. Wniosek uzupełniono w dniu 31 maja 2013 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego i własnego stanowiska w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo role. Jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Oprócz gospodarstwa rolnego Zainteresowany prowadzi także działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych (wynajem maszyn rolniczych z kierowcą). Grunty należą i są związane w 100% z gospodarstwem rolniczym i nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej pozarolniczej, nie są środkami trwałymi w pozarolniczej działalności gospodarczej. Grunty te stanowią więc gospodarstwo rolne (obszar gruntów będących własnością osoby fizycznej jest o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) i są zakwalifikowane jako użytki rolne. Planowana jest sprzedaż części gruntów osobom fizycznym prywatnie. Osoby te jasno nie będą w stanie określić na dzień sprzedaży na co przeznaczą zakupiony grunt (czy będą prowadzić gospodarstwo rolne, czy wybudują na tym gruncie dom mieszkalny) nie złożą więc sprzedającemu oświadczenia o tym jak będzie wykorzystywany grunt, czy utraci charakter rolny, czy nie. Na dzień dzisiejszy grunt będzie sprzedawany jako grunt rolny. Istnieje plan zagospodarowania przestrzennego w którym ta część sprzedawanego gruntu jest zakwalifikowana jako grunt o charakterze budowlanym. Istnieje więc prawdopodobieństwo, iż w wyniku sprzedaży grunt ten utraci charakter rolny. Jeden z gruntów będzie sprzedany przed upływem 5 lat od chwili nabycia. Kolejny Wnioskodawca planuje sprzedać po upływie 5 lat od chwili nabycia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00