Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.05.2013, sygn. ILPP1/443-157/13-4/NS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-157/13-4/NS

Czy proporcję sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, wylicza się jako stosunek czynności opodatkowanych do sumy czynności opodatkowanych i niepodlegających ustawie o VAT nieodpłatne świadczenie usług związanych z działalnością statutową jednostki?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szkoły, przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2013 r. (data wpływu do: Izby Skarbowej w Poznaniu 28 lutego 2013 r., Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 28 lutego 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 8 maja 2013 r. (data wpływu 13 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu obliczania wskaźnika proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu obliczania wskaźnika proporcji sprzedaży, o której mowa w art. 90 ustawy. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 8 maja 2013 r. (data wpływu 13 maja 2013 r.) o wskazanie prawidłowej nazwy Wnioskodawcy oraz dokument potwierdzający prawo osoby podpisanej na wniosku do występowania w imieniu Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jednostką budżetową oświatową, dla której organem prowadzącym jest Gmina Miasta. Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa określone w ustawie o systemie oświaty, prowadzi również świetlicę, stołówkę i basen. Na prowadzenie przedmiotowej działalności otrzymuje środki bezpośrednio z budżetu, a uzyskane dochody odprowadza na rachunek jednostki samorządu terytorialnego. Zainteresowany wykonuje czynności: korzystające ze zwolnienia (sprzedaż obiadów dla uczniów), opodatkowane podatkiem od towarów i usług: usługi basenowe dla osób fizycznych, prawnych, podmiotów gospodarczych, klubów sportowych, stowarzyszeń sportowych oraz szkół i uczelni niepublicznych, jak również świadczy nieodpłatnie usługi na rzecz uczniów szkół w ramach zajęć lekcyjnych (na podstawie Zarządzenia Prezydenta Miasta z dnia 5 września 2011 r. do września 2011 r. usługi te były świadczone odpłatnie zwolnione od podatku VAT usługi świadczone pomiędzy jednostkami budżetowymi § 13 ust. l pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów). W związku z powyższym, Wnioskodawca rozlicza kwoty podatku VAT naliczonego strukturą sprzedaży zgodnie z art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług. Zakupy towarów i usług rozliczane są współczynnikiem wyliczonym ze struktury sprzedaży. Do wyliczenia proporcji jednostka uwzględnia zarówno przychody opodatkowane podatkiem VAT, jak i niepodlegające opodatkowaniu. Przy ustalaniu wartości czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jednostka wlicza nieodpłatne udostępnianie basenu uczniom szkół. Proporcja ustalana jest jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, do których zalicza się czynności związane z nieodpłatnym świadczeniem usług. W chwili obecnej wskaźnik ten kształtuje się w wysokości 85% (podatek naliczony VAT odlicza się tylko od zakupów związanych ze świadczeniem usług basenowych np. faktury za energię elektryczną, wodę, ścieki, ogrzewanie, środki czystości). Nie uwzględnienie w strukturze czynności wyłączonych z ustawy o VAT spowoduje, że wskaźnik ten wyniesie 100%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00