Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2013, sygn. ILPP5/443-109/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP5/443-109/13-2/KG

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania przez Gminę otrzymanych od Towarzystwa środków pieniężnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2013 r. (data wpływu 24 maja 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przez Gminę otrzymanych od Towarzystwa środków pieniężnych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przez Gminę otrzymanych od Towarzystwa środków pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Gmina (dalej: Gmina) jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.

Gmina zawarła dnia 30 grudnia 2002 r. umowę dzierżawy, na podstawie której oddała w dzierżawę Towarzystwu () (dalej: Towarzystwo) część nieruchomości gruntowej oraz część budynku, stanowiących własność Gminy. Przedmiotem umowy jest oddanie przez Gminę na rzecz Towarzystwa przedmiotu dzierżawy do używania i pobierania pożytków w zamian za umówiony czynsz i ponoszenie wymienionych w umowie kosztów i podatków. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Towarzystwo zobowiązało się wykorzystywać przedmiot dzierżawy na prowadzenie działalności zgodnie ze statutem, na cele oświatowe.

Zgodnie z § 3 umowy Towarzystwo może, za pisemną zgodą Gminy, poddzierżawić przedmiot dzierżawy lub prowadzić w nim działalność gospodarczą, we własnym zakresie, inną niż działalność oświatowa. Strony postanowiły jednocześnie, że stawka czynszu za tą część nieruchomości winna być ustalona na poziomie stawek obowiązujących na terenie Gminy dla analogicznych działalności gospodarczych zgodnie z obowiązującą w tym zakresie uchwałą Zarządu Miasta oraz, że środki finansowe uzyskane za poddzierżawioną część nieruchomości winny być w całości przeznaczone na remonty przedmiotu dzierżawy. Wyrażenie przez wydzierżawiającego zgody na poddzierżawę wynika z przepisu art. 698 § 1, zgodnie z którym bez zgody wydzierżawiającego dzierżawca nie może oddać przedmiotu dzierżawy osobie trzeciej do bezpłatnego używania ani go poddzierżawić. Zgodnie z § 2 tego przepisu, w razie naruszenia powyższego obowiązku wydzierżawiający może dzierżawę wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00