Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2013, sygn. ILPB3/423-326/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-326/13-2/KS

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zbycia wierzytelności własnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z 12 lipca 2013 r. (data wpływu 15 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zbycia wierzytelności własnych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych z tytułu zbycia wierzytelności własnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Spółka jest podmiotem świadczącym usługi leasingu i udzielającym pożyczki poza systemem bankowym. W szczególności, w ramach swojej działalności, Spółka oddaje Korzystającym w odpłatne użytkowanie, na podstawie umów leasingu operacyjnego i finansowego, maszyny, urządzenia, środki transportu i elementy wyposażenia. Spółka zalicza przychody osiągane z podstawowej działalności leasingowej do przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych na podstawie przepisów art. 17a do art. 17l ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie z art. 17b ust. 1 ww. ustawy, przychodem Spółki są opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez Korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli umowa spełnia określone w art. 17b ust. 1 ww. ustawy, warunki (tzw. leasing operacyjny). Zgodnie z art. 17f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów Spółki nie zalicza się tej części opłat, o których mowa w art. 17b ust. 1 ww. ustawy, która stanowi spłatę wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli umowa leasingu spełnia łącznie określone w art. 17f ustawy warunki (tzw. leasing finansowy). Wyżej opisane przychody z tytułu opłat leasingowych zostają zarachowane jako przychód należny z podstawowej działalności leasingowej, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, zgodnie z przepisami art. 12 ust. 3 i ust. 3c na ostatni dzień okresów rozliczeniowych określonych w umowach leasingowych, nie rzadziej niż raz w roku. Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że Spółka nie korzystała ani nie korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym, wymienionych w art. 17b ust. 2 omawianej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00