Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2013, sygn. IPTPP1/443-50/13-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP1/443-50/13-2/MW

obowiązek umieszczenia w remanencie likwidacyjnym środka trwałego i podstawy jego opodatkowania w związku z likwidacją działalności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz.749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2013r. (data wpływu 22 stycznia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku umieszczenia w remanencie likwidacyjnym środka trwałego i podstawy jego opodatkowania w związku z likwidacją działalności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku umieszczenia w remanencie likwidacyjnym środka trwałego i podstawy jego opodatkowania w związku z likwidacją działalności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie decyzji Urzędu Rejonowego () z dnia 23 czerwca 1997r. Wnioskodawca zrealizował inwestycję polegającą na budowie budynku mieszkalno-usługowego o pow. zabudowy 108,7 m, pow. użytkowej ogółem 357,6 m, (w tym usługowej 87,8m). W dniu 26 lipca 1999r. Wnioskodawca uzyskał pozwolenie Nr na użytkowanie niniejszego budynku zlokalizowanego w () . W trakcie realizacji niniejszej inwestycji Wnioskodawca dokonał odliczenia podatku naliczonego zawartego w oryginałach faktur dokumentujących zakupy materiałów budowlanych, robocizny i innych związanych tylko i wyłącznie z częścią usługową przedmiotowego budynku (87,8m) w związku z zamiarem przeznaczenia tejże części na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej związanej wyłącznie z działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - kancelaria notarialna. Od pozostałej części budynku podatek naliczony nie był odliczany, gdyż była to część mieszkalna od razu przeznaczona na potrzeby prywatne. Odrębnie dokumentowane były zakupy towarów i usług niezbędnych do wytworzenia części usługowej, a odrębnie pozostałej części mieszkalnej budynku. Część usługowa niniejszego budynku została wprowadzona z dniem 10 sierpnia 1999r. do ewidencji środków trwałych prowadzonej na potrzeby podatku dochodowego od osób fizycznych, i przyjęta do użytkowania na potrzeby prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Wartość początkowa przedmiotowego środka trwałego o nazwie "" wyniosła zł. Część usługowa budynku nigdy nie była wynajmowana ani wydzierżawiana, cały czas była wykorzystywana na potrzeby prowadzonej działalności w zakresie kancelarii notarialnej jako siedziba (biuro) tejże kancelarii. Nieruchomość w postaci działki, na której posadowiony był niniejszy budynek i pozostała część mieszkalna budynku nigdy nie były wykorzystywane na potrzeby działalności gospodarczej i tym samym nie stanowiły środków trwałych w działalności Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00