Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2013, sygn. IPTPP4/443-173/13-2/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-173/13-2/ALN

Czy można odliczyć naliczony podatek VAT od zakupionego sprzętu sfinansowanego z dotacji (netto), jeśli czynności wykonywane owym sprzętem nie będą usługami opodatkowanymi, ani nie będą przynosić żadnych dochodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 marca 2013 r. (data wpływu 18 marca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupiony sprzęt jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakupiony sprzęt.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zdarzenie przyszłe dotyczy jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Wnioskodawca postanowił w roku bieżącym skorzystać z funduszy unijnych. Napisał mały projekt, który skierował do odpowiedniego stowarzyszenia .... Nabór wniosków trwa od 9 do 23 marca. Jako jednostka OSP nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej opodatkowanej, a jedyne drobne fundusze pochodzą ze składek członkowskich druhów strażaków i ewentualnych darowizn członków wspierających. W tym przedsięwzięciu jako beneficjent z własnych środków musi pokryć 20% kosztów kwalifikowalnych. Wniosek nasz dotyczy sprzętu głównie elektronicznego na potrzeby jednostki, a jego koszt to ok. 5000 zł. Wkład własny to 1000 zł. Wnioskowane dofinansowanie ma być przeznaczone na zakup: projektora z ekranem, laptopa, aparatu fotograficznego, drukarki, bębna marszowego z talerzami. Wymieniony sprzęt spełniałby wiele zadań, a zarazem byłby wielokrotnie używany, co za tym idzie wypożyczenie tego rodzaju sprzętu wielokrotnie przewyższałby kwotę zakupu. Projektor można wykorzystywać w wielu sytuacjach i na różne sposoby. Głównie jednak do prowadzenia niezbędnych szkoleń jakie są potrzebne strażakom. Jako przykład Wnioskodawca podaje szkolenie podstawowe dla strażaków ochotników, które odbywa się w systemie e-lerningowym (czyli naczelnik jednostki przeprowadza niezbędne szkolenie teoretyczne korzystając z gotowych materiałów, które można znaleźć na stronach internetowych, przygotowując w ten sposób przyszłych ratowników ochotników do pracy w pożarnictwie). System szkolenia strażaków obejmuje kolejno kurs ratownictwa technicznego, kurs dowódców, naczelników, mechaników, konserwatorów sprzętu, ratownictwa wodnego, pierwszej pomocy i wiele innych. Laptop w połączeniu z projektorem Wnioskodawca chce również wykorzystywać w celach integracyjnych dzieci, młodzieży i dorosłych organizując wspólne wieczorki filmowe, na których można oglądać filmy, mecze, zdjęcia. Sprzęt może być również wykorzystywany do różnych prezentacji dla wszystkich mieszkańców wsi, których liczy się ok. 500. Kolejny planowany zakup to aparat fotograficzny w celu kontynuacji dokumentowania działań jednostki i nie tylko. Prowadzi się kronikę strażacką od roku 2002 na bieżąco, która wyróżnia się na szczeblach powiatowym, ogólnopolskim. Stary wysłużony sprzęt był niestety prywatny. Kronika w swoich zapisach obejmuje też działalność sołecką. Jest źródłem historycznym wioski, wykorzystywana była już do prac magisterskich i doktorskich. Ostatnim zakupem miałby być bęben marszowy z talerzem, który służyłby tworzącej się orkiestrze dętej przy jednostce OSP. Orkiestra uświetniałaby uroczystości, imprezy lokalne i nie tylko.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00