Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2013, sygn. IPTPB2/415-594/13-2/KKu, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB2/415-594/13-2/KKu

Opodatkowanie odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2013 r. (data wpływu 23 września 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 24 października 2001 r., Wnioskodawca (dalej: Wnioskodawca wraz z żoną) nabył niezabudowaną działkę rolną o powierzchni około 51 hektarów. Powyższą nieruchomość Wnioskodawca nabył wraz z żoną i stanowi ona ich współwłasność ustawową.

Przedmiotowa nieruchomość była wykazywana przez pewien okres czasu, jako składnik majątkowy w ramach działalności gospodarczej Wnioskodawcy. Działka ta została wycofana z działalności gospodarczej Wnioskodawcy w grudniu 2011 r. i od tej pory stanowiła wyłącznie majątek prywatny Wnioskodawcy oraz jego żony. Obecnie działka jest niezabudowana i jest użytkowana rolniczo.

W 2012 r. Wnioskodawcy oraz jego żonie doręczono zawiadomienie Wojewody o wydaniu decyzji nr o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej tj. budowie drogi ekspresowej, na odcinku (bez węzła) węzeł ..-. Powyższa decyzja wydana została na podstawie art. 11a ust. 1, art. 11f ust. 3 oraz ust. 4 ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (dalej: ustawa o realizacji inwestycji) i na jej mocy inwestycja drogowa zostanie wykonana m.in. na nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawcy. Decyzji tej nadano rygor natychmiastowej wykonalności, w konsekwencji w dacie doręczenia ww. decyzji Wnioskodawca oraz jego żona zostali zawiadomieni o wszczęciu postępowania administracyjnego w zakresie przejęcia nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawcy w celu realizacji inwestycji drogowej. Konsekwencją wydania przedmiotowej decyzji było rozpoczęcie procesu wywłaszczeniowego w zakresie nieruchomości stanowiącej własność Wnioskodawcy i jego żony. W wyniku powyższego procesu Wnioskodawca oraz jego żona przestaną być właścicielami przedmiotowej nieruchomości, otrzymując w zamian odszkodowanie. Wartość powyższego odszkodowania zgodnie z treścią doręczonej Wnioskodawcy oraz jego żonie decyzji zostanie ustalona w odrębnej decyzji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00