Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2013, sygn. IBPP4/443-585/12/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-585/12/LG

Prawo do zachowania zwolnienia z akcyzy po połączeniu spółek

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2012r. (data wpływu 27 grudnia 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do zachowania zwolnienia z akcyzy po połączeniu spółek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie prawa do zachowania zwolnienia z akcyzy po połączeniu spółek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

A Spółka Akcyjna (dalej: Spółka, Spółka Przejmująca, Wnioskodawca) zajmuje się produkcją energii elektrycznej, w związku z podjętym> działaniami, Spółka planuje przejąć poprzez połączenie:

  • B Spółka Akcyjna, która jest elektrociepłownią, zajmującą się produkcją ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu - jest podatnikiem podatku akcyzowego;
  • C Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest podatnikiem podatku akcyzowego oraz
  • D Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest podatnikiem podatku akcyzowego (dalej Spółki Przejmowane).

Jako Spółka Przejmująca, wystąpi Wnioskodawca, pozostałe spółki zostaną przejęte poprzez łączenie. Spółka przejmująca zmieni również nazwę z dotychczasowej A S.A. na nową nazwę: E Spółka Akcyjna. Ze zmianą nazwy nastąpi również zmiana siedziby Spółki Przejmującej z miasta X na Y. Spółki Przejmowane zostaną Oddziałami Spółki Przejmującej np. B S.A. - zostanie jako zakład produkcyjny z nową nazwą F S.A. oznaczona jako Oddział Z. Z uwagi na fakt połączenia spółek zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 ustawy Kodeksu spółek handlowych z dnia 15 września 2000r. (Dz. U. z 2000r. Nr 94 poz. 1037) Spółka B S.A. - podobnie jak pozostałe Spółki Przejmowane ulegnie rozwiązaniu art. 493 § 1 KSH.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00