Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.11.2013, sygn. IBPBI/1/415-819/13/SK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-819/13/SK

w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprawowaniem funkcji zarządcy nieruchomości (kuratora sądowego)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 12 lipca 2013 r. (data wpływu do Organu 7 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym 18 października i 5 listopada 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprawowaniem funkcji zarządcy nieruchomości (kuratora sądowego) w sytuacji, gdy umowy dot. dostawy mediów do zarządzanych nieruchomości:

  • zawarli jej właściciele jest prawidłowe,
  • zawarła Wnioskodawczyni jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2013 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych związanych ze sprawowaniem funkcji zarządcy nieruchomości (kuratora sądowego). W dniu 18 października 2013 r. wniosek powyższy został uzupełniony. W dalszym ciągu nie spełniał jednak wymogów formalnych, dlatego też pismem z 22 października 2013 r. Znak: IBPPI/443-722/13/MG, IBPBI/1/415-819/13/SK, wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 5 listopada 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny :

Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarządza nieruchomościami na zlecenie ich właścicieli oraz współwłaścicieli. Ww. nieruchomości zazwyczaj są kamienicami, w których część lokali jest mieszkalna, a część niemieszkalna. Wnioskodawczyni zarządza również nieruchomościami, w skład których wchodzi kamienica, jak również garaże, stojące na terenie gruntu, na którym usytuowana jest kamienica. Do czynności jakich dokonuje w ramach zarządu nieruchomościami na zlecenie należy m.in. załatwianie bieżących spraw związanych z eksploatacją nieruchomości, utrzymywanie ich w niepogorszonym w stanie, zlecanie remontów, wyszukiwanie najemców i podpisywanie z nimi umów o najem lokali, sporządzanie sprawozdań finansowych, wykazywanie właścicielom i współwłaścicielom przychodów i kosztów, jakie wygenerowały nieruchomości w celu prawidłowego wywiązania się przez nich z obowiązków podatkowych oraz wystawianie w imieniu właścicieli, na rzecz najemców lokali położonych w tych nieruchomościach, faktur (rachunków) za czynsz oraz media i pobieranie od nich należności za te usługi. Obciążenie najemców kosztami zużycia mediów dokonywane jest przez Wnioskodawczynię wyłącznie na podstawie rzeczywistego zużycia i według stawek cenowych ustalonych przez dostawcę mediów. Koszty mediów przenoszone są na najemców bez dodatkowych marż i opłat, czyli faktycznie wg ich ceny. Wnioskodawczyni, jak również właściciele nieruchomości nie osiągają z tego tytułu żadnych dodatkowych korzyści. Wysokość zużycia i koszty z tym związane są wyodrębnioną osobną pozycją na fakturach dla najemców i w żaden sposób nie stanowią części składowej usługi wynajmu, nie podnoszą podstawy opodatkowania świadczenia podstawowego. Z zawieranych umów najmu wynika, iż koszty zużycia mediów są odrębnymi usługami, regulowanymi w sposób odrębny i nie wpływają na ustaloną cenę najmu. Otrzymane opłaty za czynsz i media Wnioskodawczyni wpłaca na wydzielone konto bankowe i z tych środków pokrywa wszelkiego rodzaju wydatki związane z utrzymaniem nieruchomości oraz opłaty za dostawę mediów, remonty, itp., których jest nabywcą i faktury za te usługi wystawiane są na nią, jako zarządcę. Następnie usługi te Wnioskodawczyni refakturuje na rzecz właścicieli nieruchomości. Z środków pieniężnych kamienicy opłaca w imieniu właścicieli podatki (podatek dochodowy i podatek VAT), pobiera również wynagrodzenie dla siebie z tytułu usług zarządzania nieruchomościami, które to usługi opodatkowuje podatkiem VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00