Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2013, sygn. IBPP4/443-477/13/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-477/13/BP

Czy opisany powyżej Proces mieści się w pojęciu proces metalurgiczny i w efekcie zużycie przez Spółkę wyrobów węglowych w tym Procesie korzysta ze zwolnienia z podatku akcyzowego, o którym mowa w art. 31a ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku akcyzowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 27 września 2013r. (złożono osobiście 30 września 2013r.), uzupełnionym pismem z 18 grudnia 2013r. (data wpływu 18 grudnia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych na podstawie art. 31a ust. 1pkt 7 ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 września 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych na podstawie art. 31a ust. 1 pkt 7 ustawy. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 18 grudnia 2013r. (data wpływu 18 grudnia 2013r.).

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

XS.A. (dalej Spółka) jest producentem wyrobów stalowych. Spółka prowadzi swoją działalność w tym zakresie w swoich hutach zlokalizowanych w C, D, K, S i Ś, w tym z wykorzystaniem węgla i koksu (dalej także wyroby węglowe).

Wyroby stalowe powstają w technologii wielkiego pieca w trakcie wieloetapowego procesu aż do wytworzenia poszczególnych produktów.

Proces ten w swoim podstawowym zarysie przebiega następująco: do poszczególnych hut

i wydziałów dostarczane są surowce, takie jak ruda żelaza, topniki, węgiel i koks. Surowce te przygotowywane są do dalszych procesów hutniczych w spiekalni, gdzie z miałkich rud, koncentratów rudnych i innych dodatków żelazodajnych uzyskuje się gruboziarnisty spiek rudy żelaza (spiekanie/aglomeracja rudy). Następnie mieszanka spieku i koksu jest wysyłana do wielkiego pieca, gdzie w procesie wielkopiecowym w wysokiej temperaturze dochodzi do topienia i redukcji związków żelaza, w wyniku czego otrzymywana jest surówka płynna. Tak powstała surówka przemieszczana jest do stalowni konwertorowej, gdzie w zasadowych konwertorach tlenowych z surówki płynnej, złomu oraz materiałów żużlotwórczych powstaje stal w procesie konwertorowo-tlenowym. Na tym etapie do surówki dodaje się określoną ilość złomu i topników oraz przedmuchuje się ją czystym tlenem, spuszcza do kadzi, dodaje żelazostopy i poddaje obróbce pozapiecowej tak aby otrzymać określone gatunki stali. Stal poddawana jest następnie testom, sprawdzającym, czy osiągnięta analiza chemiczna jest zgodna z wymaganiami. Wtedy wytopioną stal przewozi się w kadzi na maszynę COS, gdzie poddawana jest procesowi ciągłego odlewania. Tam powstają kęsy, kęsiska i slaby, które następnie przetwarzane są w wyrób stalowy w procesie walcowania na gorąco lub na zimno. Kolejne etapy produkcji to: prostowanie, wykańczanie na wydziałach wykańczalni wraz z obróbką, powlekaniem, cynkowaniem, cięciem, wykrawaniem, wierceniem otworów itp. celem uzyskania finalnych produktów stalowych odpowiadających specyfikacji wymaganej na etapie dystrybucji i sprzedaży. W celu uproszczenia, w dalszej części wniosku, a w szczególności w pytaniu, Spółka na określenie powyższego procesu tj.: całokształtu czynności od momentu dostarczenia do huty surowców koniecznych do produkcji do momentu uzyskania gotowego wyrobu stalowego będzie posługiwać się określeniem Proces.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00