Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2013, sygn. IPPB3/423-142/13-2/EŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-142/13-2/EŻ

CIT - w zakresie kosztów wynajmu samochodów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 74, poz. 397 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15.02.2013r. (data wpływu: 07.03.2013r.) w sprawie o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów wynajmu samochodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.03.2013r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. (zwana dalej Spółką) na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wynajmuje samochody. W związku z tym Spółka ponosi koszty najmu (czynsz) tych samochodów oraz koszty ich eksploatacji (wydatki na paliwo i inne). Spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu dla najmowanych samochodów (są to samochody osobowe w rozumieniu przepisów podatkowych).

W związku z ponoszeniem przez Spółkę wydatków z tytułu najmu aut powstały wątpliwości, co do określenia skutków podatkowych tych czynności. Konkretnie Spółka zastanawia się nad prawidłowym rozliczeniem tychże wydatków w podatku dochodowym od osób prawnych (zwanym dalej CIT).

W związku z wyżej opisanym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy kwoty czynszu zapłacone przez Spółkę z tytułu najmu samochodu winny stanowić dla niej koszt podatkowy bezpośrednio, czy też mogą być tym kosztem pod warunkiem prowadzenia dla danego samochodu ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 16 ust. 5 ustawy o CIT i w konsekwencji stawać się kosztem podatkowym w wysokości faktycznie poniesionych wydatków z tego tytułu (razem z innymi wydatkami związanymi z danym samochodem), ale do wysokości nieprzekraczającej iloczynu przejechanych kilometrów tym samochodem wykazanych w ewidencji przebiegu pojazdu i stawki za jeden kilometr przebiegu pojazdu...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00