Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2013, sygn. IPPB3/423-535/13-2/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-535/13-2/AM

Czy w związku ze zbyciem przez Spółkę komandytową udziałów w Spółce z o.o. na jej rzecz bez wypłaty wynagrodzenia, w celu ich umorzenia M. Spółka z o.o. jako komplementariusz spółki komandytowej będzie zobowiązana do rozpoznania przychodu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych na podstawie art. 12 ust 1 pkt 8 ustawy z dnia 15 lutego l992 r. (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr.74 poz. 397 z późn. zm. dalej updop) oraz będzie musiała rozpoznać odpowiadający mu koszt uzyskania przychodu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15.07.2013 r. (data wpływu 19.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z umorzeniem udziałów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych związanych z umorzeniem udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Osoby fizyczne - Marianna O., Jacek O., Adam O. w dniu 03 lipca 2013 r. zawiązały M. Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji (zwaną dalej: Wnioskodawcą lub M. Spółka z o.o.). M. Spółka z o.o. zamierza zostać wspólnikiem w Spółce jawnej - M. M. O. i Wspólnicy spółka jawna. W związku z przyszłymi celami biznesowymi Spółka jawna zamierza dokonać przekształcenia zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych w spółkę komandytową, w której M. spółka z o.o. zostanie jedynym komplementariuszem. Wnioskodawca nie wyklucza również, że po wpisaniu przekształcenia do rejestru KRS przekształcona ze spółki jawnej spółka komandytowa dokona wniesienia aportem zorganizowanej części swojego przedsiębiorstwa do innej spółki - Spółki z ograniczoną Odpowiedzialnością (zwaną dalej Spółką z o.o.), Spółka komandytowa stanie się więc udziałowcem w Spółce z o.o. Nie można wykluczyć, że Wspólnicy Spółki z o.o., podejmą decyzję o umorzeniu objętych w zamian za aport udziałów spółki komandytowej bez wynagrodzenia. Umorzenie będzie miało formę umorzenia dobrowolnego bądź przymusowego i zostanie przeprowadzone zgodnie z procedurą wskazaną w art. 199 § 3 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) kodeks spółek handlowych zwany dalej ksh, poprzez nabycie przez Spółkę z o.o. udziałów bez wypłaty wynagrodzenia na rzecz Spółki komandytowej, a następnie ich umorzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00