Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2013, sygn. IPPB3/423-534/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-534/13-2/GJ

Czy część odsetkowa raty leasingowej powinna być liczona od wartości początkowej przedmiotu leasingu ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2013r. (data wpływu 18.07.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowej umowy leasingu finansowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.07.2013r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowej umowy leasingu finansowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe

Wnioskodawca jest spółką kapitałową - spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną dalej: Wnioskodawca, Spółka, Finansujący), której podstawowa działalność gospodarcza opiera się na sprzedaży produktów znajdujących zastosowanie w przemyśle obuwniczym oraz meblarskim. Spółka jest właścicielem nieruchomości, które były wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym Spółka wprowadziła posiadane przez siebie nieruchomości do ewidencji środków trwałych i dokonywała odpisów amortyzacyjnych uznawanych za koszty uzyskania przychodu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 1992 r., Nr 21, poz. 86, ze zm., dalej: Ustawa o CIT). Spółka z czasem zaprzestała jednak wykorzystywania posiadanych nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej i podjęła decyzję o ich sprzedaży lub oddaniu w odpłatne używanie. W związku z tym zaprzestała dokonywania odpisów amortyzacyjnych i zmieniła klasyfikację przedmiotowych nieruchomości ze środków trwałych na inwestycje. Spółka zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r., poz. 330: dalej Ustawa o rachunkowości) dokonała wyceny posiadanych przez siebie nieruchomości inwestycyjnych, jako jej aktywów wg wartości godziwej. Spółka skorzystała z usług rzeczoznawcy majątkowego, który ustalił ich wartość. Z uwagi na niekorzystną sytuację na rynku związanym z obrotem nieruchomościami, Spółka zrezygnowała ze sprzedaży posiadanych nieruchomości. Aby jednak przedmiotowe nieruchomości przynosiły mimo wszystko dochody Spółka oddała je w odpłatne używanie na podstawie umowy tzw. leasingu finansowego. Umowa ta jednak została rozwiązana przed okresem na jaki została zawarta, a nieruchomości ponownie są w aktywach Spółki jako inwestycje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00