Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 08.11.2013, sygn. IPPP3/443-743/13-2/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-743/13-2/KB

W zakresie nabycia aromatów spożywczych oraz ich wykorzystywania do produkcji napojów bezalkoholowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 06.08.2013 r. (data wpływu 12.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie nabycia aromatów spożywczych oraz ich wykorzystywania do produkcji napojów bezalkoholowych jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej pytań nr 1,2,3 i 5;
  • nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 4.

UZASADNIENIE

W dniu 12.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie nabycia aromatów spożywczych oraz ich wykorzystywania do produkcji napojów bezalkoholowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

N. S.A. (dalej: Wnioskodawca, Spółka lub N. ) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji naturalnych oraz smakowych wód mineralnych. Do produkcji smakowych wód mineralnych zużywane są substancje zapachowe tzw. aromaty. Aromaty te objęte są kodom Nomenklatury Scalonej. Przedmiotowe aromaty zawierają w swoim składzie alkohol etylowy, a rzeczywista objętościowa moc alkoholu przekracza 1,2% objętości.

Spółka posiada zezwolenie na prowadzenie składu podatkowego. Zezwolenie zostało wydane 22 kwietnia 2004 r. Ww. aromaty są nabywane przez Spółkę w procedurze zawieszenia poboru akcyzy do składu podatkowego oraz są w tym składzie magazynowane. Spółka nabywa aromaty od podmiotów z siedzibą w Unii Europejskiej oraz od podmiotów z siedzibą w Polsce. Produkcja smakowych wód mineralnych odbywa się poza składem podatkowym. W związku z tym, aromaty wyprowadzane są ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy z zastosowaniem zwolnienia z akcyzy i zużywane w ww. procesie produkcji. Wytworzone na bazie aromatów smakowe wody mineralne są napojami bezalkoholowymi. Spółka wskazuje również, iż w trakcie wprowadzania aromatów do składu podatkowego i ich magazynowania pobierane są ich próbki do badań laboratoryjnych, celem określenia ich jakości i przydatności do zużycia w procesie produkcji smakowych wód mineralnych. Badania laboratoryjne przeprowadzane są w miejscu prowadzenia ww. działalności produkcyjnej przez N. . Próbki pobierane są z każdej dostawy otrzymanej w danym miesiącu oraz w razie konieczności w czasie ich składowania. W rezultacie miesięcznie Spółka pobiera do analizy około 3-4 cm3 ww. aromatów. Wnioskodawca wskazuje również, iż w toku prowadzonej działalności występują sytuacje, w których N. zobowiązane jest do całkowitego zniszczenia ww. aromatów, z uwagi na upływ terminu ich ważności, który skutkuje brakiem możliwości ich zużycia w ramach produkcji smakowych wód mineralnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00