Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2013, sygn. IPPB2/436-347/13-2/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Skutki podatkowe zakupu wierzytelności

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01.07.2013 r. (data wpływu 08.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu wierzytelności - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08.07.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zakupu wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka rozważa rozszerzenie prowadzonej działalności gospodarczej również na usługi obrotu wierzytelnościami. W tym zakresie jest planowane wyodrębnienie w przedsiębiorstwie spółki, działu zajmującego się poniżej opisanymi usługami finansowymi. W zakres czynności finansowych mogą wchodzić m.in. usługi windykacji należności, jak również umowy cesji wierzytelności.

Pierwszym jest świadczenie usług windykacyjnych, inkaso i z nimi związanych - usługi te nie są przedmiotem pytania interpretacyjnego.

Drugim modelem biznesowym prowadzenia działalności gospodarczej, będącym przedmiotem zapytania interpretacyjnego, jest zakup wierzytelności.

Cesja wierzytelności jest dokonywana w oparciu o art. 509 § 1 Kodeksu cywilnego, tj. zgodnie z którym wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00