Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2014, sygn. ITPB2/415-1070/13/DSZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-1070/13/DSZ

Odpłatne zbycie nieruchomości w drodze umowy dożywocia, a możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2013 r. (data wpływu 25 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 19 listopada 1997 r. przed notariuszem Wnioskodawczyni zawarła umowę dożywocia z panem M.H., dotyczącą nieruchomości położonej w C. Wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2011 r. Sąd Rejonowy rozwiązał ww. umowę. W tym momencie Wnioskodawczyni ponownie nabyła własność wskazanej nieruchomości. W dniu 11 kwietnia 2012 r. przed notariuszem Wnioskodawczyni zawarła kolejną umowę dożywocia z Panią D.K. i z Panem A.K.

W wyniku wskazanej umowy Wnioskodawczyni przeniosła własność przedmiotowej nieruchomości, przed upływem 5 lat od ponownego nabycia nieruchomości w wyniku rozwiązania umowy dożywocia z panem M.H.

W umowie dożywocia z dnia 11 kwietnia 2012 r., w zamian za przeniesienie własności nieruchomości państwo D. i A. K. zobowiązali się do zapewnienia dożywotniego utrzymania Wnioskodawczyni, polegającego na przyjęciu Jej jako domownika, dostarczaniu wyżywienia, ubrania, mieszkania oraz odpowiedniej pomocy i pielęgnacji w chorobie, a także sprawieniu Jej własnym kosztem pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom i postawienia pomnika. W ramach ustanowionego dożywocia Wnioskodawczyni ma prawo do korzystania z trzech pokoi, kuchni, łazienki, korytarza wraz z oświetleniem, wodą i ogrzewaniem z używalnością pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do wspólnego użytku mieszkańców budynku oraz prawo do swobodnego poruszania się po całej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00