Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2014, sygn. ITPP1/443-1066/13/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1066/13/BS

Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przed rejestracją w zakresie VAT.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2013 r. (data wpływu 15 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej od 28 czerwca 2000 r. prowadzi działalność gospodarczą. Ponadto był i jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. W grudniu 2012 r. Wnioskodawca, wraz z innymi podmiotami, zawiązał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z kolei 19 marca 2013 r. na podstawie umowy przeniesienia własności przedsiębiorstwa Wnioskodawca wniósł do ww. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wkład niepieniężny (aport) w postaci swojego przedsiębiorstwa. Wkład ten obejmował wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego (KC). Wkład ten został zarejestrowany postanowieniem Sądu Rejonowego we Wrocławiu w dniu 27 marca 2013 r.

Po wniesieniu wkładu w postaci przedsiębiorstwa Wnioskodawca dalej prowadził działalność gospodarczą i wykonywał czynności opodatkowane, polegające m.in. na wynajmie powierzchni użytkowych. Należy również wskazać, że w miesiącach kwiecień, maj, czerwiec Wnioskodawca otrzymał wiele faktur (np z tytułu najmu), które były funkcjonalnie związane z wniesionym do spółki z o.o. przedsiębiorstwem. Wynikało to z faktu, że część kontrahentów, początkowo nie zgadzając się na wstąpienie spółki z o.o. w prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z Wnioskodawcą, uznawało że to Wnioskodawca, a nie spółka jest zobowiązanym z tych umów, w konsekwencji czego wystawiali faktury na Wnioskodawcę. Po podjętych negocjacjach kontrahenci w końcu wyrażali zgody na wstąpienie spółki z o.o. w prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów i kolejne faktury wystawiali już na spółkę, natomiast nie zgodzili się na dokonanie korekt za wcześniejsze miesiące. W takich przypadkach Wnioskodawca dokonywał refakturowania zakupu usług na spółkę z o.o. - jako faktycznego beneficjenta tychże usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00