Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.02.2014, sygn. ITPP2/443-1170/13/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1170/13/RS

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług polegających na montażu płotów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z póżn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.), uzupełnionym w dniu 27 stycznia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług polegających na montażu płotów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 października 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 27 stycznia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług polegających na montażu płotów.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W związku z mającym się odbywać w Polsce EURO" w 2012 r. od marca do lipca świadczył Pan usługi dla niemieckiej firmy jako podwykonawca. Firma ta była czynnym podatnikiem VAT UE ze stałą siedzibą w Niemczech. Usługa polegała na montażu płotków metalowych na terenach przyległych do stadionów, zabezpieczaniu miejsc kempingowych oraz wejść na stadiony. Stawiał Pan również ogrodzenia przy obiektach, gdzie stacjonowały europejskie drużyny piłkarskie. Chroniły one teren przed wtargnięciem niepożądanych osób. Płotki były własnością niemieckiej firmy. Wypożyczał Pan jedynie europalety od polskich firm służące do przewożenia ogrodzeń. Był Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz nie zarejestrowanym jako VAT UE. Na usługę, którą wykonywał, wystawił faktury z 23% stawką VAT, gdyż trudno było sklasyfikować ją pod obniżonymi stawkami. Nie zastosował Pan również odwrotnego obciążenia VAT, ponieważ nie był zarejestrowany jako podatnik VAT UE. Ogrodzenia/płotki w niektórych miejscach były mocowane na trwałe z gruntem poprzez ich zakotwienie specjalnie do tego przeznaczonymi elementami stalowymi. Jednak nie dotyczyło to miejsc, gdzie grunt nie pozwalał na zakotwienie ogrodzeń np. parkingi betonowe, place betonowe przed stadionami. Ponadto, w momencie podpisywania umowy z kontrahentem niemieckim nie był Pan w stanie określić z jakich materiałów będą budować ww. ogrodzenia i czy będą one demontowane po zakończeniu EURO 2012, gdyż pierwszy raz Pana firma miała styczność z tego typu pracami. Kontrahent z Niemiec nie posiadał żadnego stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Polski a usługi dla tego kontrahenta były świadczone na terenie całej Polski. W czasie trwania robót na terenie Polski pracownicy firmy niemieckiej wynajmowali kwatery prywatne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00