Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.03.2014, sygn. ITPP3/443-595/13/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-595/13/JK

Czynność spalenia biogazu w pochodni zbiornika - stawka podatku akcyzowego w wysokości 0 zł. W związku ze spalaniem biogazu w pochodni zbiornika nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 91b ust. 2 ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 grudnia 2013 r. (data wpływu 11 grudnia 2013 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą czynności spalenia nadmiaru wyrobów gazowych w pochodni zbiornika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie opodatkowania akcyzą czynności spalenia nadmiaru wyrobów gazowych w pochodni zbiornika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka pozyskuje w oczyszczalni ścieków biogaz wyrób energetyczny o kodzie CN 2711 29 00, który jest wyrobem akcyzowym wymienionym w poz. 28 załącznika nr 1 do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U z 2011 r. Nr 108, poz. 626, z późn. zm.). Wytworzony biogaz magazynowany jest w zbiorniku, który pozwala zmagazynować biogaz wytworzony w ciągu ok. 5 godzin normalnej pracy oczyszczalni ścieków. Ilość biogazu wprowadzonego do zbiornika z obu komór fermentacyjnych rejestrowana jest za pomocą elektronicznych przepływomierzy. Biogaz ten używa się: w większej części do czynności zwolnionej od akcyzy na podstawie art. 31b ust. 3 pkt 2 ustawy - tj. w procesie produkcji energii elektrycznej oraz w celu opałowym podlegającym akcyzie - tj. do podgrzewania w kotłach wody używanej do podtrzymania fermentacji osadów ściekowych i ogrzewania pomieszczeń oczyszczalni ścieków. Instalacja odprowadzająca biogaz ze zbiornika wyposażona jest w dwa elektroniczne przepływomierze rejestrujące: łączną ilość biogazu użytego do produkcji energii elektrycznej oraz spalanego w kotłach podgrzewających wodę, oraz ilość biogazu użytego do produkcji energii elektrycznej. Ilość biogazu użytego na cel podlegający akcyzie ustalona jako różnica odczytów obu przepływomierzy. Możliwości magazynowania biogazu ograniczone są pojemnością zbiornika i koniecznością utrzymywania w nim dopuszczalnego ciśnienia. Zbiornik biogazu, w celu wyeliminowania ryzyka wybuchu i zagrożenia dla środowiska, wyposażony jest w urządzenie spalające okresowy nadmiar biogazu w pochodni. Jest to urządzenie działające automatycznie, po przekroczeniu granicznego ciśnienia, które nie zostało wyposażone w żaden system pomiarowy. Ilość biogazu spalonego w pochodni może być natomiast oszacowana jako różnica pomiaru biogazu wprowadzonego do zbiornika z komór fermentacyjnych i łącznego zarejestrowanego użycia gazu, po skorygowaniu o maksymalną pojemność zbiornika. Dane rejestrowane przez wszystkie zainstalowane przepływomierze odczytywane są za pomocą wyspecjalizowanego oprogramowania, które zapewnia także ich bezpieczne przechowywanie i raportowanie w niezbędnych przekrojach i okresach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00