Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2014, sygn. ITPB1/415-435/14/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-435/14/AD

Opodatkowanie przychodów z tytułu sprzedaży wirtualnych przedmiotów.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2014 r. (data wpływu 11 kwietnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży wirtualnych przedmiotów z gier - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu sprzedaży wirtualnych przedmiotów z gier.

W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca planuje prowadzić działalność gospodarczą określoną symbolem PKD 47.91.Z w formie spółki cywilnej. Działalność polegać będzie na:

  1. wykorzystaniu posiadanego sprzętu komputerowego w celu zdobywania przedmiotów wykorzystywanych przez graczy w różnych sieciowych grach komputerowych,
  2. skupowaniu przedmiotów posiadanych przez graczy i ich odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.

Przedmioty te mają charakter wyłącznie wirtualny i wykorzystywane są wyłącznie w świecie gry. Są one bądź umowną walutą używaną w świecie gry (jak np. złoto) bądź przedmiotami użytkowymi wykorzystywanymi w grach, takimi jak np. broń. Przedmioty będą zdobywane przy pomocy programów zwanych botami, które automatycznie działają w grach oraz skupowane są od kontrahentów. Po zdobyciu przedmiotów Wnioskodawca planuje je odsprzedawać na serwisach aukcyjnych oraz poprzez sklep internetowy. Sprzedaż polegać będzie na transferze określonych atrybutów postaci w grze z postaci posiadanych przez Wnioskodawcę na postacie klienta za wynagrodzeniem. Przedmioty będą sprzedawane w stanie nieprzetworzonym, niezmodyfikowane w żaden sposób. Płatności dokonywane będą przelewem oraz za pomocą internetowych systemów płatności. Kontrahenci sprzedający przedmioty Wnioskodawcy to osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie wystawiają rachunku oraz nie podają swoich danych osobowych. Zwyczajem na tym rynku jest dokonywanie transakcji anonimowo - strony występują pod pseudonimem - i nie ma możliwości ani otrzymania rachunku ani ustalenia danych kontrahenta. Kontrahenci odnajdują się przez fora internetowe, gdzie Wnioskodawcy znany będzie najczęściej pseudonim kontrahenta z forum internetowego oraz jego adres e-mail, ponieważ płatność dokonywane będzie PayPalem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00