Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2014, sygn. ITPP2/443-1137/14/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1137/14/EK

wyłączenie z opodatkowania sprzedaży zakładów spółki w upadłości likwidacyjnej

Na podstawie art. 14 b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2014 r. (data wpływu 28 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym w dniu 29 września 2014 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania sprzedaży zakładów spółki w upadłości likwidacyjnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 29 września 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia od opodatkowania sprzedaży zakładów spółki w upadłości likwidacyjnej.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 5 lutego 2013r. Sąd Rejonowy Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, poprzez likwidację majątku. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zajmowała się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej. W skład przedsiębiorstwa wchodzą odrębne funkcjonalnie, finansowo i organizacyjnie zakłady produkcji elementów drobnowymiarowych (tartaki):

  1. zakład w miejscowości Rz.,
  2. zakład w miejscowości K.

oraz niezwiązana z nimi ani funkcjonalnie, ani organizacyjnie, ani finansowo nieruchomość biurowo-mieszkalna w miejscowości S.

Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego, zadaniem syndyka jest w pierwszej kolejności sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego jako całości, a gdyby to nie było możliwe, sprzedaż zorganizowanych części przedsiębiorstwa (vide art. 316 i 318 Prawa upadłościowego i naprawczego). Powołany w trybie przepisów prawa upadłościowego biegły dokonał wyceny szacunkowej zorganizowanych części przedsiębiorstwa. W związku z tym, że znalazł się oferent zainteresowany nabyciem zorganizowanych części przedsiębiorstwa, syndyk masy zamierza sprzedać w ramach postępowania upadłościowego zorganizowane części przedsiębiorstwa, które stanowią zakład w miejscowości Rz. oraz odrębnie zakład w miejscowości K. Przedmiotem sprzedaży w miejscowości Rz. będą:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00