Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2014, sygn. ITPB2/415-698/14/MN, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-698/14/MN

podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odrębnej własności lokalu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 9 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) uzupełnionym w dniu 8 września 2014 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odrębnej własności lokalu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 8 września 2014 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odrębnej własności lokalu.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

W 1998 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem wprowadziła się do mieszkania spółdzielczego, którego głównym najemcą była babcia Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni wykupiła członkostwo w spółdzielni oraz zameldowała się wraz z mężem na pobyt stały. Babcia Wnioskodawczyni w 2003 r. mając kłopoty zdrowotne poprosiła reprezentanta spółdzielni i w obecności świadka w domu przepisała na Wnioskodawczynię stosunek najmu oraz wkład mieszkaniowy wniesiony w 1976 r. Od tego momentu Wnioskodawczyni stała się głównym najemcą lokalu. W 2008 r. postanowiła razem z mężem wykupić lokal jako odrębną własność korzystając z okazji wykupu za złotówkę. W 2012 r. postarali się o kredyt Rodzina na swoim, aby ciasne mieszkanie zamienić na mały domek. W dniu 15 sierpnia 2012 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem sprzedali mieszkanie, zaciągnęli kredyt oraz kupili dom (bank jest wpisany w hipotekę). Wnioskodawczyni pytała notariusza zarówno przy sprzedaży jak i przy kupnie, które czynności powinny być zgłoszone do urzędu skarbowego. Wszyscy wraz z bankiem twierdzili, że nic zgłaszać nie muszą, wszystkim zajmuje się kancelaria notarialna. Jednakże Wnioskodawczyni wraz z mężem poszli do urzędu skarbowego do działu obsługi klienta zapytać co trzeba zgłosić do urzędu skarbowego. Poinformowano ich, że muszą złożyć NIP aktualizujący. Podatek nie obejmuje ich, gdyż korzystają z ulgi meldunkowej oraz sprzedając lokal za te pieniądze kupili inny lokal mieszkalny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00