Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2014, sygn. ILPB2/436-270/13-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-270/13-2/MK

Opodatkowanie zachowku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2013 r. (data wpływu 4 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia zachowku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia zachowku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 30 marca 1991 r. zmarł ojciec Wnioskodawczyni, który pozostawił testament, w którym ustanowił spadkobiercą syna (wówczas trzynastoletniego). Rodzice byli rozwiedzeni. Matka w imieniu brata odrzuciła dziedziczenie testamentowe i złożyła oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Sąd rejonowy w sprawie (), w postanowieniu z 10 kwietnia 1991 stwierdził, że prawa do spadku po spadkodawcy nabyły dzieci: córka Wnioskodawczyni i małoletni syn brat Zainteresowanej po 1/2 części spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkodawca pozostawił zadłużenie (bardzo duże) w postaci założonej hipoteki na dom i maszyny szwalnicze w warsztacie. Wnioskodawczyni spłaciła zadłużenie ze swoich środków pieniężnych oraz spieniężając część majątku. W konsekwencji, jak podaje Zainteresowana, uratowała dom przed zlicytowaniem przez banki. W związku z ww. nabyciem Wnioskodawczyni zapłaciła również podatek od spadku do urzędu skarbowego. Do 2004 r. dom zamieszkiwał tylko brat z matką i rodziną. Zainteresowana dopiero w 2004 r. po rozstaniu z mężem − chciała zamieszkać w domu wraz ze swoimi dziećmi.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00