Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.06.2014, sygn. ILPP3/443-57/14-2/TK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP3/443-57/14-2/TK

Podatek akcyzowy w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych w 2012 r.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 27 marca 2014 r. (data wpływu 28 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych w 2012 r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia od akcyzy wyrobów węglowych w 2012 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem są:

  • instalowanie maszyn i urządzeń przemysłowych sprzętu i wyposażenia,
  • roboty budowlane, montażowe i instalacyjne,
  • eksploatacja kotłowni,
  • wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorąca wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych.

Zainteresowany jest czynnym podatnikiem VAT. Dotychczas w ramach działalności gospodarczej sprzedawał wyroby węglowe stosując zwolnienie od akcyzy jako pośredniczący podmiot węglowy na podstawie art. 31a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym. W dniu 6 grudnia 2012 r. Wnioskodawca zakupił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. kotłownię, w skład której wchodzą urządzenia wraz z całą infrastrukturą do produkcji ciepła. Ponadto w dniu 8 grudnia 2012 r. przejął wszystkich pracowników obsługujących kotłownię u poprzedniego pracodawcy. Kotłownia nieprzerwanie prowadziła i prowadzi działalność w zakresie produkcji ciepła. W ramach nabycia kotłowni Zainteresowany przejął wszelkie zobowiązania i prawa majątkowe w celu dalszej kontynuacji sprzedaży ciepła. Nabyta kotłownia spełniała definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zarówno u poprzedniego właściciela jak i u Wnioskodawcy. W przeciwnym razie gdyby było inaczej Wnioskodawca zmuszony byłby przerwać produkcję ciepła w celu wprowadzenia ewentualnych zmian organizacyjnych. Kotłownia w razie potrzeby mogłaby stanowić organizacyjnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące swoje cele gospodarcze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00