Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.10.2014, sygn. ILPB3/423-305/14-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-305/14-2/JG

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu renty dla poszkodowanego pacjenta za błędy lekarskie oraz zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na wyrównanie szkody wynikającej z błędu lekarskiego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu przedstawione we wniosku z 10 czerwca 2014 r. (data wpływu 4 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu renty dla poszkodowanego pacjenta za błędy lekarskie jest prawidłowe,
  • zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na wyrównanie szkody wynikającej z błędu lekarskiego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu renty dla poszkodowanego pacjenta za błędy lekarskie oraz zwolnienia z opodatkowania dochodu przeznaczonego na wyrównanie szkody wynikającej z błędu lekarskiego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz opis zdarzenia przyszłego.

Uniwersytet jest publiczną uczelnią medyczną (dalej: Uczelnia), działającą na podstawie prawa o szkolnictwie wyższym, tj. ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz.U.2012.572 j.t.). Uczelnia posiada osobowość prawną.

Zgodnie z art. 112 ustawy o szkolnictwie wyższym Nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni medycznej lub innej uczelni prowadzącej działalność w dziedzinie nauk medycznych uczestniczą w sprawowaniu opieki zdrowotnej poprzez wykonywanie zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w jednostkach organizacyjnych niezbędnych do prowadzenia działalności dydaktycznej i badawczej udostępnionych tym uczelniom na zasadach określonych w przepisach o działalności leczniczej. Ponadto zgodnie z ww. przepisem, w udzielaniu świadczeń zdrowotnych nauczyciele akademiccy uczestniczą na podstawie odrębnej umowy zawartej z podmiotem prowadzącym działalność leczniczą udostępniającym ww. jednostkę organizacyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00