Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 25.08.2014, sygn. ILPP1/443-461/14-2/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-461/14-2/AW

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży prawa własnościowego do lokalu użytkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 3 czerwca 2014 r. (data wpływu 5 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży prawa własnościowego do lokalu użytkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży prawa własnościowego do lokalu użytkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1995 Wnioskodawca nabył od Spółdzielni Mieszkaniowej na warunkach spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, lokal usługowo-handlowy o powierzchni 81 m2. Przydział lokalu nastąpił w dniu 2 stycznia 1997 r. Od roku 1997 Zainteresowany lokal ten wynajmował osobom trzecim na potrzeby prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Najem lokalu trwa z przerwami wynikającymi ze zmian osób wynajmujących lub ich braku do dnia dzisiejszego. W momencie nabywania prawa do lokalu Wnioskodawca nie był podatnikiem VAT i nie miał prawa do zwrotu podatku naliczonego.

W dniu 1 marca 2005 r. Zainteresowany zmuszony był do zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny z powodu przekroczenia obrotu z tytułu najmu, ówczesny limit obrotu niepodlegający vatowi wynosił 10.000 Euro. Wnioskodawca pozostaje podatnikiem VAT czynnym do dnia dzisiejszego. Z tytułu najmu lokalu Zainteresowany płacił właściwy podatek dochodowy, natomiast nie prowadził w opisanym lokalu ani poza nim działalności gospodarczej. Tym samym lokal nigdy nie był środkiem trwałym w działalności i nie był amortyzowany. Przez cały okres najmu lokalu Wnioskodawca nie ponosił wydatków związanych z jego ulepszeniem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00