Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.10.2014, sygn. ILPB2/415-778/14-2/TR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-778/14-2/TR

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2014 r. (data wpływu 9 lipca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązku podatkowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca na początku sierpnia 2014 r. wyjeżdża do Singapuru, gdzie zamierza mieszkać na stałe oraz podjąć stałą pracę przynajmniej na okres kilku lat. Wnioskodawca będzie zatrudniony w spółce w Singapurze. Tam też zostanie zawarta umowa najmu lub pod innym tytułem prawnym do lokalu mieszkalnego. Wnioskodawca nie wyklucza nabycia w Singapurze nieruchomości. Wnioskodawca nie posiada żony i dzieci. W Polsce nie będzie związany żadną umową o pracę, nie będzie świadczył żadnych usług, nie jest członkiem organów zarządzających w spółkach handlowych, nie prowadzi działalności gospodarczej. Na chwilę obecną Wnioskodawca posiada w Polsce kredyt hipoteczny oraz jest przedstawicielem zagranicznej spółki, jednakże przed wyjazdem do Singapuru Wnioskodawca zamierza spłacić kredyt oraz zrezygnować z funkcji przedstawiciela. Wnioskodawca posiada w Polsce dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje do czasu wyjazdu, jednakże po wyjeździe Wnioskodawcy dom ten być może zostanie wynajęty na czas nieograniczony albo nawet zbyty i Wnioskodawca nie zamierza w tym domu mieszkać ani w jakikolwiek sposób go użytkować przez okres co najmniej kilku lat. Umowy na media związane z użytkowaniem domu są podpisane na Wnioskodawcę, ponieważ w chwili obecnej Wnioskodawca nie wie, czy nieruchomość wynajmie czy też być może dokona jej zbycia, a ponadto przepisywanie liczników na ewentualnego najemcę wiąże się z długotrwałą procedurą lub nawet może nie być możliwe, natomiast Wnioskodawca ma niewiele czasu do wyjazdu do Singapuru w celu podjęcia tam stałej pracy i zamieszkania tam. Wnioskodawca nie wyklucza, że zamiast wynajmu dokona zbycia nieruchomości przed wyjazdem lub już po wyjeździe do Singapuru. Wnioskodawca nie posiada w Polsce samochodu, jest możliwe, że taki środek nabędzie w Singapurze. W Singapurze, oprócz opłat związanych z lokalem mieszkalnym, Wnioskodawca spodziewa się opłat z zamieszkaniem na tym terytorium i pracą tam (składki na ubezpieczenie społeczne itp.). Wnioskodawca posiada w Polsce rachunek bankowy oraz rachunki do obsługi lokat i innych instrumentów finansowych, jednak po zmianie miejsca zamieszkania te rachunki będą traktowane przez bank jako posiadane przez nierezydenta. Dochody Wnioskodawcy w Polsce, uzyskiwane po dacie zmiany miejsca zamieszkania, ograniczać się będą do dochodów z obligacji oraz odsetek od lokat, które są obsługiwane przez polski bank, ale pochodzą również z inwestycji w Japonii czy w Afryce. Co istotne, podczas tego co najmniej kilkuletniego zamieszkania w Singapurze, przyjazdy Wnioskodawcy do Polski będą miały charakter sporadyczny, w charakterze przyjazdów na wakacje lub święta i na pewno Wnioskodawca nie będzie przebywał w Polsce dłużej niż 183 dni w roku podatkowym (z wyjątkiem 2014 r.). Wnioskodawca nie wyklucza na dzień dzisiejszy pozostania w Singapurze dłużej niż na okres kilku lat, być może na stałe, a także założenia tam rodziny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00