Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2014, sygn. ILPB4/423-469/14-2/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB4/423-469/14-2/MC

Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji podatkowej zapasowych środków trwałych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez, przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2014 r. (data wpływu 25 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji podatkowej zapasowych środków trwałych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 września 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji podatkowej zapasowych środków trwałych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym od całości przychodów (dochodów) w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w postaci sprzedaży towarów w sieci obejmującej ponad 2.000 sklepów dyskontowych na terenie kraju (Sklepy). Wnioskodawca posiada również centra dystrybucyjne związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (Centra Dystrybucyjne).

Wnioskodawca dokonuje zakupów środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej prowadzonej w Sklepach oraz w Centrach Dystrybucyjnych. W szczególności Wnioskodawca nabywa sprzęt IT związany z działalnością gospodarczą, taki jak komputery, serwery, urządzenia przesyłowe, kasy fiskalne itp. (Sprzęt IT).

Część zakupionego Sprzętu IT zostaje od razu zainstalowana w nowo otwieranych Sklepach i Centrach Dystrybucyjnych. W takim przypadku Wnioskodawca zakupiony Sprzęt IT stanowiący środki trwałe przyjmuje do używania i wprowadza do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych zostają dokonane od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otworzono Sklep lub Centrum Dystrybucyjne (tj. po zakończeniu inwestycji i rozpoczęciu faktycznego używania środka trwałego).

Jednocześnie część Sprzętu IT zostaje zakupiona jako wyposażenie zapasowe (Sprzęt IT Zapasowy). Taki Sprzęt IT Zapasowy zostaje tymczasowo alokowany do różnych magazynów wewnętrznych lub zewnętrznych Wnioskodawcy na terenie całego kraju albo do pojazdów serwisowych. Sprzęt IT Zapasowy jest sprzętem, który może być przenoszony z jednej lokalizacji do innej i wykorzystywany będzie jako sprzęt serwisowy w przypadku awarii zamontowanych aktualnie urządzeń w Sklepach, Centrach Dystrybucyjnych lub innych lokalizacjach Wnioskodawcy (w tym w centrali).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00