Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2014, sygn. IPTPP3/443A-34/14-4/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

straty, które powstają w browarze Wnioskodawcy na poszczególnych etapach produkcji piwa w systemie przedpłat akcyzy poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, nie mieszczą się w definicji ubytków wyrobów akcyzowych zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 20 lit. a) ustawy i w związku z tym, w stosunku do tych strat piwa, nie mogą być ustalane dopuszczalne normy ubytków wyrobów akcyzowych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn.zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn.zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2014 r. (data wpływu 2 czerwca 2014 r.), uzupełnione pismem z dnia 28 maja 2014 r. (data wpływu 01 września 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie przysługiwania norm dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych w przypadku dokonywania przedpłat akcyzy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 czerwca 2014 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie przysługiwania norm dopuszczalnych ubytków wyrobów akcyzowych w przypadku dokonywania przedpłat akcyzy.

Pismem z dnia 14.08.2014 r. wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz wskazanie liczby zaistniałych stanów faktycznych. Wniosek uzupełniono w ustawowym terminie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jako firma wykonuje tylko czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Firma rozpoczęła produkcję piwa. Obecnie rozlicza się na zasadzie przedpłaty akcyzy, a co za tym idzie, jest zwolniona z posiadania składu podatkowego. Wybicie warzelni Wnioskodawcy to 5 hl. Wybita brzeczka po ochłodzeniu i przepompowaniu do tanków fermentacyjno-leżakowych, jest fermentowana i leżakowana. W trakcie leżakowania kilkakrotnie są odbierane drożdże. Następnie po kilkutygodniowym leżakowaniu Wnioskodawca przepompowuje piwo do tanków wyszynkowych (gotowego piwa). Są to ostatnie zbiorniki pomiarowe, w których Wnioskodawca może odczytać ilość piwa gotowego do sprzedaży. Od momentu wybicia brzeczki w warzelni do przelewu do tanków wyszynkowych, na każdym etapie powstają ubytki w łącznym wymiarze 10 %. Do 25 dnia następnego miesiąca Wnioskodawca składa deklarację AKC-4 dla podatku akcyzowego od piwa, uwzględniając powstałe ubytki rzeczywiste i rozlicza przedpłatę akcyzy dla ilości piwa znajdującego się w tanku wyszynkowym po ubytkach jako ostatniego zbiornika pomiarowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00