Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2014, sygn. IBPBI/1/415-129/14/AB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-129/14/AB

możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość należności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 22 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 5 lutego 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej odpisu aktualizującego wartość należności - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2014 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej odpisu aktualizującego wartość należności.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, prowadzi jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą (na własne imię i nazwisko). W ramach tej działalności dokonuje sprzedaży towarów budowlanych i świadczy usługi budowlane. Z tytułu sprzedaży towarów i świadczenia usług uzyskuje przychody, przy czym najczęściej gdy kontrahentami są podmioty gospodarcze, formą płatności są przelewy bankowe z określonym przez strony terminem płatności. Zdarzają się jednak przypadki, że kontrahent nie dotrzymuje terminu płatności i jeżeli określona wierzytelność z tytułu sprzedaży (świadczenia usług) jest przeterminowana, a dłużnik nadal nie płaci, Wnioskodawca jest zmuszony podejmować działania zmierzające do zapłaty wierzytelności. W jednym z takich przypadków nie zapłacenia wierzytelności przez dłużnika, w sytuacji gdy wierzytelność powstała we wrześniu 2012 r., jej wymagalność przypadała w październiku 2012 r., dłużnik w grudniu 2013 r. zawiesił jednoosobową działalność gospodarczą, co wynika z danych Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej. W okresie pomiędzy wymagalnością wierzytelności, a zawieszeniem działalności gospodarczej przez dłużnika, Wnioskodawca próbował uzyskać należne mu przychody m.in. przy pomocy firmy windykacyjnej, jednakże jak dotychczas bez skutku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00