Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 01.09.2014, sygn. IBPP1/443-551/14/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-551/14/BM

w zakresie ustalenia czy z chwilą wpłaty środków pieniężnych przez użytkownika systemu na rachunek bankowy Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 28 maja 2014 r. (data wpływu 3 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy z chwilą wpłaty środków pieniężnych przez użytkownika systemu na rachunek bankowy Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia czy z chwilą wpłaty środków pieniężnych przez użytkownika systemu na rachunek bankowy Wnioskodawcy powstanie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży biletów na przejazd środkami komunikacji lądowej, w szczególności przejazdy autobusowe, kolejowe. Sprzedaż ta prowadzona jest za pomocą serwisu internetowego oraz poprzez aplikację mobilną. Wynagrodzenie spółki stanowi prowizja od sprzedanych biletów, otrzymywana od przewoźników, na których usługi prowadzona jest sprzedaż biletów. Jednocześnie od kupującego bilet klienta pobierana jest opłata transakcyjna. Prowadzona sprzedaż dotyczy biletów na przejazd różnymi trasami oraz środkami komunikacji różnych przewoźników. W ofercie spółki są także bilety łączone tj. bilety na jedną trasę, gdzie usługę transportu wykonuje kilku przewoźników. Obecnie sprzedaż polega na zakupie biletu w ten sposób, że podróżny wybiera i kupuje bilet płacąc za niego m.in. przelewem. Podatnikiem z tytułu pobranej kwoty za opłatę transakcyjną oraz prowizję jest Wnioskodawca. Spółka opodatkowuje obrót podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%. Z kolei wartość biletu/biletów opodatkowana jest stawką VAT 8%. W przyszłości Spółka zamierza klientom zaoferować dodatkową możliwość zakupu produktów polegającą na tym, że klient będzie mógł wpłacać do systemu pieniądze, które będą gromadzone w powiązanej z jego kontem Skarbonce. Za zgromadzone pieniądze klient będzie mógł kupować produkty w systemie. Użytkownik zakładać będzie swoje konto w serwisie www lub poprzez aplikację mobilną, do konta tego będzie przypisana kwota odpowiadająca wpłaconym środkom pieniężnym na rachunek bankowy spółki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00