Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2014, sygn. IPPB3/423-905/13-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-905/13-2/GJ

Czy wypłacone odszkodowanie na rzecz byłej pracownicy i poniesione koszty sądowe, stanowią dla Z Spółka z o. o. koszty uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2013 r. (data wpływu 5 listopada 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odszkodowania wypłaconego na rzecz byłej pracownicy - jest nieprawidłowe,
  • zaliczenia do kosztów podatkowych poniesionych kosztów sądowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny

Spółka z o.o. po przekształceniach restrukturyzacyjnych jego następca prawny Zakład (ZE) Spółka z o.o. (dalej nazywana Spółka) była stroną postępowania sądowego wszczętego przez zwolnioną pracownicę.

W dniu 24 lutego 2011 r. Zakład Zaopatrzenia Spółka z o.o. wręczył pracownicy zatrudnionej przez Spółkę na podstawie umowy o pracę, w wymiarze pełnego etatu, na stanowisku referenta do spraw magazynowych, rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Umowę tę rozwiązano 31 maja 2011r. z zachowaniem okresu wypowiedzenia, wskazując jako powód rozwiązania urnowy likwidację stanowiska pracy. Pismem z dnia 1 marca 2011 r. pracownica wniosła odwołanie od wypowiedzenia do Sądu Rejonowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wnosząc o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne. Pracownica uznała wypowiedzenie jako niezgodne z Umową Społeczną dotyczącą zabezpieczenia praw i interesów pracowniczych w procesie konsolidacji i restrukturyzacji Grupy Kapitałowej E. z dnia 19 lipca 2007 r., której Spółka była stroną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00