Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.04.2014, sygn. IPPB2/415-110/14-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-110/14-2/AS

Na Spółce, jako podmiocie dokonującym wypłat związanych z realizacją praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych w postaci akcji fantomowych, uprawniających do otrzymania rozliczenia pieniężnego na rzecz uprawnionych członków Zarządu będzie spoczywał obowiązek sporządzenia imiennych informacji PIT-8C zgodnie z dyspozycją art. 39 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2014 r. (data wpływu 18 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem Członków Zarządu w Programie Motywacyjnym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem Członków Zarządu w Programie Motywacyjnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 18 grudnia 2013 roku Rada Nadzorcza Wnioskodawcy będącego spółką akcyjną utworzyła Program Motywacyjny dla członków Zarządu. Program Motywacyjny ma zostać przeprowadzony w okresie kolejnych 3 lat obrotowych Spółki, począwszy od obecnego roku obrotowego rozpoczynającego się 1 kwietnia 2013 r. i kończącego się 31 marca 2014 r., a skończyć się ma w roku obrotowym rozpoczynającym się 1 kwietnia 2015 r. i kończącym się 31 marca 2016 r. Program motywacyjny zakłada przyznanie pewnych uprawnień członkom Zarządu po spełnieniu przez nich określonych w tymże programie przesłanek. Uprawnienia będą przyznawane odrębnie za każdy rok obrotowy. Uprawnienia te polegałyby między innymi na przyznaniu członkom Zarządu instrumentu finansowego w postaci akcji fantomowych w ilości odpowiadającej ilorazowi 50% wyliczonej podstawy premiowej oraz ceny akcji będącej średnią arytmetyczną ceną akcji wnioskodawcy na zamknięcie każdego dnia sesyjnego na GPW z ostatniego kwartału roku obrotowego w zaokrągleniu do pełnych ilości w górę. Liczba przyznanych akcji fantomowych zostanie każdorazowo ustalona przez Radę Nadzorczą wnioskodawcy w podjętej uchwale, o czym członek Zarządu zostanie powiadomiony na piśmie. W przedmiotowej uchwale zostanie wskazana dokładna data nabycia uprawnień do akcji fantomowych. Przyznane akcje fantomowe będą niezbywalne i nie będą notowane na giełdzie. Przyznawane akcje fantomowe będą podlegały rocznemu okresowi przetrzymania, w trakcie którego członek Zarządu nie będzie mógł zrealizować praw związanych z posiadanymi akcjami fantomowymi, w szczególności nie będzie miał w tym czasie prawa zbycia akcji fantomowych i praw z nich wynikających. Po zakończeniu okresu przetrzymania, członek Zarządu nabędzie bezwarunkowe prawo do otrzymania środków pieniężnych w wysokości stanowiącej iloczyn liczby akcji fantomowych, co do których upłynął okres przetrzymania oraz ceny akcji będącej średnią arytmetyczną ceną akcji wnioskodawcy na zamknięcie każdego dnia sesyjnego na GPW z ostatniego kwartału (rocznego okresu przetrzymania) roku następującego po roku za który przyznano akcje fantomowe. Członek Zarządu będzie mógł zrealizować swoje prawo do wypłaty środków pieniężnych poprzez złożenie Spółce, nie później niż w ciągu kolejnego roku obrotowego Spółki, następującego po roku przetrzymania, zlecenia wypłaty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00