Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. IPPB3/423-57/14-2/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-57/14-2/KK

Czy wstępną opłatę leasingową nazywaną także opłatą wstępną, opłatą leasingową, pierwszą opłatą, opłatą zerową, opłatą początkową, czynszem inicjalnym należy uznać jako koszt jednorazowy w dacie poniesienia oraz czy Spółka właściwie interpretuje dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2014 r. (data wpływu 22 stycznia 2014 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • uznania wstępnej opłaty leasingowej za koszt pośredni rozpoznawany w dacie poniesienia jest prawidłowe,
  • momentu ujęcia w kosztach uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wstępnej opłaty leasingowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. (dalej Spółka) posiada budynki handlowo-usługowe w których prowadzona jest działalność operacyjna polegająca na sprzedaży nowych pojazdów samochodów oraz naprawie i konserwacji samochodów osobowych. Spółka w celu pozyskania środków pieniężnych na dalszy rozwój rozważa oddanie jednego budynku w tzw. leasing zwrotny. Leasing zwrotny w uproszczeniu polega na odprzedaży przez Spółkę danego aktywa leasingodawcy, który następnie udostępnia go do korzystania Spółce - leasingobiorcy. Zatem budynek należy do Spółki i przed zawarciem umowy leasingu jest sprzedawany na własność leasingodawcy. Następnie Spółka zamierza zawrzeć umowę leasingu, której przedmiotem będzie odsprzedany wcześniej budynek. Na sprzedaży budynku do firmy leasingowej Spółka wygeneruje zysk.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00