Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.07.2014, sygn. IPPP2/443-469/14-2/KOM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-469/14-2/KOM

zwolnienie od podatku VAT usług polegających na pisaniu felietonów, artykułów i książek o tematyce historyczno-politycznej, za które Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium, art. 43 ust. 1 pkt 33 lit.b

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 15 maja 2014 r. (data wpływu 22 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na pisaniu felietonów, artykułów i książek o tematyce historyczno-politycznej, za które Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT usług polegających na pisaniu felietonów, artykułów i książek o tematyce historyczno-politycznej, za które Wnioskodawca otrzymuje wynagrodzenie w formie honorarium.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje literacką działalność twórczą polegającą na pisaniu artykułów, felietonów do czasopism dla różnych instytucji. We wpisie do ewidencji gospodarczej działalność ta sklasyfikowana jest pod symbolem 90.03 (artystyczna i literacka działalność twórcza) obejmującym działalność pisarzy wszystkich dziedzin. Napisane na zamówienia artykuły, felietony o tematyce historycznej i politycznej na podstawie umów cywilnoprawnych Wnioskodawca przekazuje zleceniodawcom prowadzącym w większości działalność wydawniczą oraz na podstawie zawartych umów przenosi na zlecającego autorskie prawa majątkowe do tego dzieła, uzyskując jednocześnie status twórcy. Wyżej wymienione artykuły i felietony stanowią pisemną formę przejawu indywidualnej i subiektywnej działalności artystycznej Wnioskodawcy. W ww. publicystyce Wnioskodawca przedstawia swoje spojrzenie na współczesne i historyczne problemy Polski i otaczającego świata, prezentując własne poglądy polityczne, osobiste oceny estetyczne i moralne danej zbiorowości, kreując jednocześnie i rozpowszechniając wartości takie jak: prawda, sprawiedliwość, wolność. W ramach zleceń Wnioskodawca przygotowuje utwory literackie w formie artykułów i felietonów o określonej liczbie znaków. Dlatego też, zarówno artykuły, felietony, czy książki są przejawem własnej publicystycznej i literackiej działalności twórczej Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00