Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 19.09.2014, sygn. IPPP3/443-586/14-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-586/14-2/LK

dokumentowanie wywozu towarów poza obszar UE

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2014 r. (data wpływu 25 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wywozu towarów poza obszar UE jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wywozu towarów poza obszar UE.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest producentem części do maszyn i urządzeń rolniczych i jest podatnikiem czynnym VAT, zarejestrowanym także dla potrzeb dostaw wewnątrzwspólnotowych. Niektóre z detali Wnioskodawczyni eksportuje poza obszar Unii Europejskiej m.in. do USA. Odbiorca przysyła do Wnioskodawczyni przewoźnika, który odbiera z Jej zakładu towar i wywozi go do innego kraju unijnego najczęściej do Holandii, Belgii. Tam też jest dokonywana odprawa celna w imieniu Wnioskodawczyni robi to spedytor, z portu w Holandii lub Belgii towar odpływa do USA. Na potwierdzenie tej operacji gospodarczej Wnioskodawczyni otrzymuje dokument CMR, deklarację celną zatytułowaną "UITWOERGELEIDOKUMENT-EUROPESE GEMEENSHAP" oraz Wnioskodawczyni posiada dokument WZ i fakturę. Deklaracja celna w tłumaczeniu to "eksport dokumentu towarzyszącego", potwierdza ona, że towar pochodzi z Polski, jest odprawiany z Holandii lub Belgii i opuszcza teren Unii Europejskiej. Pomimo wielu próśb kierowanych do spedytora, przewoźnika nie udało się otrzymać z urzędu celnego w Holandii czy Belgii dokumentu który stosowany jest w polskich urzędach celnych IE-599. Przetłumaczenie dokumentów celnych na język polski potwierdziło, że towar jest traktowany w procedurze eksportu ale nie na podstawie dokumentu o symbolu IE-599. Wnioskodawczyni załączyła 2 kopie przetłumaczonego dokumentu celnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00