Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2015, sygn. ITPB1/415-1074/14/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1074/14/KW

Czy w związku z oddaniem do użytku budynku usługowego i wynajmem znajdujących się w nim 4 lokali użytkowych Wnioskodawczyni nadal będzie mogła rozliczać całość przychodów uzyskiwanych z wyżej opisanego najmu jako tzw. najem prywatny, opodatkowany 8,5% stawką podatku zryczałtowanego, na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2014 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z najmu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów z najmu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. W dniu 30 listopada 2012 roku Wnioskodawczyni zawarła z mężem umowę majątkową małżeńską, w której ustanowiono z tą datą rozdzielność majątkową w ich małżeństwie. Podziału zgromadzonego majątku małżonkowie dokonali jednak niedawno w taki sposób, że na własność Wnioskodawczyni przeszło m.in. 18 garaży na samochody wynajmowanych od dłuższego czasu osobom fizycznym na umowy długoterminowe. Część wspólnego majątku nie została podzielona, m.in. niedawno oddany budynek usługowy, w którym znajdują się 4 lokale użytkowe (w tym 3 już wynajęte) i stanowi nadal współwłasność małżeńską. Żaden z opisanych wyżej składników majątku (tj. garaże i budynek usługowy) nie stanowił i nie stanowi składników majątku związanych z prowadzoną przez męża Wnioskodawczyni działalnością gospodarczą. Najem powyższy (najem garaży) rozliczany był jako najem prywatny na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W chwili obecnej Wnioskodawczyni zacznie osiągać przychody również z wynajętych w budynku usługowym lokali. Lokale te zostały wynajęte na długi czas (jeden lokal na okres 10 lat, a pozostałe 2 lokale na okresy 5 lat). Kwoty jakie Wnioskodawczyni i jej mąż uzyskiwać będą z najmu lokali w budynku usługowym wynoszą po kilka tysięcy złotych netto/miesiąc za każdy lokal, natomiast kwoty uzyskiwane z wynajmu garaży są niewielkie, po 100 złotych/miesiąc za garaż. Wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku VAT ze względu na wysokość obrotu. Wnioskodawczyni nie posiada zorganizowanego biura, punktu, ani żadnej innej struktury zajmującej się obsługą najmu. Nie robi tego w sposób profesjonalny. Zamiarem Wnioskodawczyni jest uzyskiwanie przychodów z najmu, ale najchętniej widziałaby jak najdłuższy najem dla jak najmniejszej liczby najemców, aby tracić jak najmniej czasu na jego obsługę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00