Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.01.2015, sygn. ITPB2/415-940/14/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-940/14/MM

czy w opisanym wyżej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni przysługuje odliczenie od dochodu kwoty 33.000 zł poniesionej na adaptację i wyposażenie łazienki i kwoty 1.534 zł na zakup uchwytów rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2014 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 13 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną. Niepełnosprawność istnieje od 1982 r. Zgodnie z orzeczeniem z dnia 21 maja 2013 r. wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności:

  • stopień niepełnosprawności Wnioskodawczyni ustalono jako znaczny,
  • orzeczony stopień niepełnosprawności ma charakter stały,
  • orzeczenie o stopniu niepełnosprawności ma charakter stały,
  • zalecenia: konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji.

Niepełnosprawność Wnioskodawczyni jest skutkiem długoletniej choroby: reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). RZS jest układową chorobą tkanki łącznej prowadzącą do destrukcji stawów, ich zniekształcenia, przykurczów i upośledzenia funkcji. Towarzyszące chorobie silne bóle stawów, ich sztywność i obrzęk oraz ograniczenie możliwości ruchu uniemożliwiają wykonywanie nawet najprostszych czynności, takich jak: mycie, ubieranie czy swobodne poruszanie się. Wnioskodawczyni wymaga pomocy przy ich wykonywaniu, ma problemy z samodzielnym poruszaniem się, nie wychodzi z domu, nawet z pomocą innych osób (wyjątkiem są wizyty lekarskie lub pobyty w szpitalu). Choroba ma charakter postępujący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00