Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2015, sygn. ITPB1/4511-801/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-801/15/MR

Czy niepodzielony zysk (w tym też ten pozostawiony na kapitale zapasowym ) powinien być obowiązkowo wypłacony wspólnikom w chwili przekształcenia spółki z o.o. w osobową i odprowadzony podatek w wysokości 19 % przez wypłacającego?Czy następuje opodatkowanie wspólników z tyt. niewypłaconej dywidendy pozostawionej na kapitale zapasowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 lipca 2015 r. (data wpływu 20 lipca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku przekształceniem spółki z o.o. w spółkę jawną oraz poboru zryczałtowanego podatku dochodowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2015 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych w związku przekształceniem spółki z o.o. w spółkę jawną oraz poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca sp. z o.o. jest zainteresowany przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową (jawną). Udziałowcami w spółce kapitałowej są osoby fizyczne. W istniejącej spółce z o.o. są skumulowane zyski (niewypłacone dywidendy z lat ubiegłych, zyski pozostawione na kapitale zapasowym - kwoty przekazane zgodnie z uchwałami Zgromadzenia Wspólników). Udziałowcy spółki przekształcanej pozostawili w spółce z o.o. zysk i utworzyli ww. kapitał. W momencie przekształcenia spółki kapitałowej w osobową, wspólnicy chcą przenieść w takiej samej strukturze kapitały spółki przekształcanej do spółki osobowej, które będą stanowiły kapitały własne spółki przekształconej (osobowej). Wskutek przekształcenia spółki z o.o. w spółkę jawną w umowie spółki jawnej zostanie określone, że udziałowcy sp. z o.o. stają się wspólnikami spółki jawnej i wnoszą udziały do przekształconej spółki w wysokości łącznych kapitałów własnych spółki przekształcanej. W przekształconej spółce (osobowej) zostanie ustalona wartość wkładu na poziomie kapitału zakładowego spółki z o.o., wykazując zarazem również kapitał zapasowy i niepodzielone zyski z lat ubiegłych, istniejące w spółce z o.o. , która ma być przekształcona. W spółce, która zostanie utworzona w wyniku przekształcenia zostanie wniesiony jako kapitał własny, suma kapitałów sp. z o.o., lub zostanie dokonany podział tych kapitałów: na kapitał podstawowy i pozostałe kapitały, w zależności od wysokości wkładów przyjętych w umowie powstałej spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00