Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 28.07.2015, sygn. ITPB2/4515-52/15/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4515-52/15/TJ

Wpłata/przelew na wspólny rachunek bankowy, a obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2015 r. (data wpływu 4 maja 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 maja 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni i Jej pełnoletni syn od lat posiadają wspólny rachunek bankowy, na którym gromadzone są ich środki pieniężne. W ostatnim czasie syn (którego ośrodek interesów życiowych jest za granicą) przeprowadził się i sprzedał swój dom usytułowany za granicą. Postanowił, że część pieniędzy ze zbycia domu ulokuje w polskim banku i za pośrednictwem firmy zajmującej się sprzedażą jego domu, wpłacił je na ww. rachunek bankowy z myślą o wykorzystaniu ich głównie w Polsce. Ponieważ jest to większa suma pieniędzy, Wnioskodawczyni zwróciła się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy w związku z tą sprawą wiąże się obowiązek podatkowy na terenie Polski. Uzyskała informację, zgodnie z którą z uwagi na to, że syn Wnioskodawczyni mieszka za granicą i tam jest jego ośrodek interesów życiowych oraz, że dom jest położony za granicą oraz od sprzedaży został zapłacony tam podatek, to w Polsce zatem nie powstanie obowiązek podatkowy. Wnioskodawczyni uzyskała jednak informację, że w przypadku posiadania wspólnego rachunku bankowego, każda wpłacana kwota staje się w połowie darowizną na rzecz drugiego współposiadacza. W momencie gdy syn Wnioskodawczyni wpłaca pewną kwotę to Wnioskodawczyni otrzymuje w połowie darowiznę. W związku z powyższym każdy wpływ na konto (określonej kwoty) po przekroczeniu kwoty określonej w przepisach rodzi dla współposiadacza obowiązek zgłoszenia do właściwego Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 otrzymania darowizny w ciągu sześciu miesięcy od dnia wpływu pieniędzy na wspólny rachunek bankowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00