Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.06.2015, sygn. ITPB3/4510-163/15-5/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/4510-163/15-5/DK

Czy w przedstawionym przez Wnioskodawce stanie faktycznym maja zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 oraz art. 16 ust. 1 pkt 61 dotyczace ?niedostatecznej kapitalizacji? Ustawy CIT?

Na podstawie art. 14b ? 1 i ? 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz ? 4 rozporzadzenia Ministra Finansow z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upowaznienia do wydawania interpretacji przepisow prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z pozn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy dzialajacy w imieniu Ministra Finansow stwierdza, ze stanowisko przedstawione we wniosku, z dnia 1 kwietnia 2015 r. przekazanym do tutejszego organu przy pismie Dyrektora Izby Skarbowej w Lodzi (data wplywu 20 kwietnia 2015 r.) ? o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie ustalenia, czy przy zaliczaniu do kosztow uzyskania przychodow odsetek wyplacanych przez Wnioskodawce w zwiazku z dokonywaniem czynnosci w ramach systemu zarzadzania plynnoscia finansowa (cash pooling) beda mialy zastosowanie ograniczenia wynikajace z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych ? jest nieprawidlowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 kwietnia 2015 r. wplynal do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisow prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczacej podatku dochodowego od osob prawnych w zakresie ustalenia, czy przy zaliczaniu do kosztow uzyskania przychodow odsetek wyplacanych przez Wnioskodawce w zwiazku z dokonywaniem czynnosci w ramach systemu zarzadzania plynnoscia finansowa (cash pooling) beda mialy zastosowanie ograniczenia wynikajace z art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 ustawy o podatku dochodowym od osob prawnych.

We wniosku przedstawiono nastepujace stany faktyczne i zdarzenia przyszle.

Wnioskodawca jest spolka z ograniczona odpowiedzialnoscia majaca siedzibe lub zarzad na terytorium Rzeczypospolitej. Polskiej (dalej: ?Wnioskodawca?). Wnioskodawca wraz z innymi podmiotami powiazanymi kapitalowo (?Uczestnicy?) oraz bankiem zawarl umowe cash poolingu (?Umowa?). Umowa zostala zawarta w celu efektywniejszego zarzadzania srodkami finansowymi w grupie kapitalowej, obejmujacej kilkanascie podmiotow. Na mocy Umowy, jeden z jej Uczestnikow (?Agent?) bedzie: 1) nabywal od banku jego wierzytelnosci wobec pozostalych Uczestnikow Umowy (w tym od Wnioskodawcy), ktorych rachunki bankowe wykaza saldo ujemne (?Wierzytelnosci?); 2) przejmowal zobowiazania banku wobec Uczestnikow Umowy (w tym od Wnioskodawcy), jezeli ich rachunki bankowe wykaza saldo dodatnie (?Zobowiazania?). Transakcje nabywania od banku Wierzytelnosci i przejmowania Zobowiazan beda dokonywane wedlug ich wartosci nominalnej oraz wedlug stanu na koniec kazdego dnia roboczego. Jezeli wskazane wyzej transakcje doprowadza do dodatniego salda na rachunku Agenta na koniec dnia roboczego (Agent przejmie Zobowiazania o wiekszej wartosci niz przeniesione na niego Wierzytelnosci), bank bedzie naliczal Agentowi odsetki od kwoty tej roznicy, w wysokosci okreslonej w umowie. Natomiast w przypadku ujemnego salda na rachunku Agenta (przeniesione Wierzytelnosci beda przewyzszaly przejete przez Agenta Zobowiazania), bank bedzie pobieral odsetki od kwoty stanowiacej ujemne saldo. Rozliczenia ww. odsetek beda nastepnie dokonywane miedzy Agentem oraz Uczestnikami Umowy. Rozliczenie, zarowno w przypadku odsetek od Zobowiazan jak i odsetek od Wierzytelnosci, bedzie polegalo na przekazywaniu ich czesci na rachunki bankowe Uczestnikow. Oznacza to, ze roznica pomiedzy wartoscia przekazywanych odsetek, a odsetek naliczanych na rachunku Agenta bedzie stanowila jego wynagrodzenie (?Wynagrodzenie?). Uczestnicy Umowy dokonuja na rzecz innych Uczestnikow nieodplatnych poreczen. Wszyscy Uczestnicy pozostaja w konsekwencji solidarnie zobowiazani wzgledem Banku. Wnioskodawca wskazuje rowniez, ze ze srodkow zgromadzonych na rachunku bankowym zwiazanych z Umowa ? rachunku cash poolingowego ? ponoszone beda zarowno, wydatki zwiazane z prowadzeniem dzialalnosci biezacej, jak i koszty wytwarzania nowych srodkow trwalych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00