Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2015, sygn. ITPB2/4511-793/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/4511-793/15/MM

Czy w związku z treścią art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7a pkt 14 oraz ust. 7d pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spełnione zostały warunki dające możliwość pomniejszenia dochodu, stanowiącego podstawę obliczenia podatku za lata 2012-2013 o kwotę 2.280 zł na każdą z niepełnosprawnych córek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2015 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 3 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie korzystania z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest matką dwóch córek bliźniaczek urodzonych 2 sierpnia 2000 r. Obie córki urodziły się z niepełnosprawnością określoną jako Q77.9 - osteochondrodysplazja z upośledzeniem wzrostu kości długich i kręgosłupa oraz określoną jako Q20.2-kamienica nerki i moczowodu. Dziewczynki urodziły się z ciąży bliźniaczej, cesarskim cięciem, obie z licznymi wewnątrzłonowymi złamaniami w trzonie kości udowej, kości piszczelowej, obu kości przedramienia, złamań w obrębie obojczyków i żeber.

Leczenie obu córek dotyczyło głównie złamań kości, które występowały wielokrotnie do czwartego roku życia, u jednej z córek głównie kości ramieniowych, udowych, żeber i obojczyków. W piątym roku życia leczenie objęło korekcję z wykorzystaniem prętów śródszpikowych. Podobne leczenie zastosowano w stosunku do drugiej córki. Obie posiadają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w dniu 26 września 2006 r. Orzeczenia określiły przyczynę niepełnosprawności jako 05-R. W związku z występującą niepełnosprawnością obie córki poruszają się na wózkach inwalidzkich. Rozległość uszkodzeń oraz częstotliwość powstania złamań i zabiegów chirurgicznych spowodowała, że obie córki są pod stałą opieką Instytutu. Wizyty w Instytucie odbywają się dwa razy do roku celem wzmocnienia mięśni posturalnych obręczy biodrowych i kkd. Każdorazowy pobyt w Instytucie zostaje zakończony zaleceniem kontynuacji usprawnienia w warunkach domowych poprzez ćwiczenia indywidualne, ćwiczenia równoważne, masaże wirowe całkowite, ćwiczenia na basenie dużym metodą Hallwicka dwa razy w tygodniu, ćwiczenia indywidualne na basenie dużym dwa razy w tygodniu, ćwiczenia czynne wolne obręczy barkowej i obręczy biodrowej oraz masaż suchy całkowity. Możliwość korzystania z basenu dużego cztery razy w tygodniu dla obu córek kosztuje średnio 72 złote i odbywa się na basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, co wiąże się z koniecznością przewiezienia córek wraz z wózkami inwalidzkimi z miejsca zamieszkania. Do transportu dzieci w wózkach inwalidzkich rodzina używa przystosowanego samochodu dostawczego, którego tygodniowy koszt eksploatacji zamyka się kwotą nie mniejszą niż 110 zł (rehabilitacja indywidualna manualna, ćwiczenia na basenie). Samochód stanowi własność małżonków będących we wspólnocie małżeńskiej. Jest to siedmioosobowy transporter spełniający definicje samochodu osobowego w rozumieniu art. 5a pkt 19a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00