Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2015, sygn. ILPP2/443-1163/14-2/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1163/14-2/MR

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2014 r. (data wpływu 23 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nabycia wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Firma (Wnioskodawca) rozpoczęła działalność gospodarczą w listopadzie 2013 r. Początkowe plany działalności miały skupić się na transporcie towarów, jednak po przeanalizowaniu rynku główna działalność firmy skupia się w podklasie PKD 64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszy emerytalnych.

W ramach działalności sklasyfikowanej jako 64.99.Z Wnioskodawca na podstawie umowy przejęcia wierzytelności (regulowanej przepisami art. 509-518 Kodeksu Cywilnego) nabywa od osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej wierzytelności przysługujące im wobec zakładów ubezpieczeń z tytułu szkód na mieniu - w szczególności w pojazdach i dochodzi dopłat odszkodowań od zakładów ubezpieczeń we własnym imieniu i na własne ryzyko (w postępowaniu likwidacyjnym przed zakładem ubezpieczeń, w razie niespełnienia całego świadczenia przez zakład ubezpieczeń również przed sądem). Zakupione wierzytelności nie są przeznaczone do dalszej odsprzedaży a wyłącznie do dochodzenia ich we własnym zakresie i na własne ryzyko od dłużnika. Prowadzona działalność opiera się na następującym schemacie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00